Groby Wojenne
Na terenie małopolski
1212050-002
1115
241
Kwatera założona jest na planie zbliżonym do prostokąta z półkolistym aneksem od strony południowo-wschodniej i ogrodzona kamiennym murem z wapienia z betonową nakrywą. Główne wejście znajduje się od strony północno-wschodniej i zamykane jest dwuskrzydłowymi, kutymi wrotami. Od strony północno-zachodniej znajdują się dwa mniejsze wejścia, zamykane furtka z metalowych rur z motywem pięcioramiennej gwiazdy.

Główny element urządzenia kwatery stanowi zamykająca ją od strony południowo-wschodniej półkolista kolumnada, ustawiona na tarasie. Na belce łączącej kolumny znajduje się napis: „BOHATEROM ARMII RADZIECKIEJ/ POLEGŁYM O WYZWOLENIE ZIEMI OLKUSKIEJ”. Od głównego wejścia do kolumnady prowadzi wyłożona kostką brukową aleja. Po jej obu stronach znajduje się po 28 mogił ziemnych w betonowych obramowaniach. Na mogiłach znajdują się betonowe nagrobki z motywem pięcioramiennej gwiazdy i wyrytym numerem mogły.

W niszy we frontowej części ogrodzenia umieszczonych pięć tablic. Na pierwszej znajduje się napis: „CMENTARZ/ ŻOŁNIERZY/ RADZIECKICH/ POLEGŁYCH/ W CZASIE/ II WOJNY/ ŚWIATOWEJ/ W 1945 ROKU”. Na ostatniej tablicy widnieje napis:
„EKSHUMOWANI Z OKOLIC MIEJSCOWOŚCI
BOLESŁAW NIEROZPOZNANI 145 ZWŁOK
CIANOWICE NIEROZPOZNANI 5 ZWŁOK
DŁUŻEC NIEROZPOZNANI 74 ZWŁOKI
JANGROT NIEROZPOZNANI 60 ZWŁOK
KROCZYCE NIEROZPOZNANI 43 ZWŁOKI
OGRODZIENIEC NIEROZPOZNANI 90 ZWŁOK
MINOGA NIEROZPOZNANI 22 ZWŁOKI
PILICA NIEROZPOZNANI 83 ZWŁOKI
RABSZTYN NIEROZPOZNANI 8 ZWŁOK
SŁAWKÓW NIEROZPOZNANI 188 ZWŁOK
SUŁOSZOWA NIEROZPOZNANI 102 ZWŁOKI
ŻARNOWIEC NIEROZPOZNANI 42 ZWŁOKI.
EWIDENCJA POCHOWANYCH ŻOŁNIERZY ARMII RADZIECKIEJ ZNAJDUJE SIĘ W URZĘDZIE MIASTA I GMINY OLKUSZ”.

Kwatera powstała w 1945 r., kiedy na cmentarzu parafialnym w Olkuszu pochowano żołnierzy poległych lub zmarłych z ran żołnierzy sowieckich. W 1948 r. kwaterę poszerzono i pochowano tu szczątki poległych żołnierzy sowieckich ekshumowane z terenu ówczesnego powiatu olkuskiego z miejscowości: Klucze, Chechło, Bolesław, Laski, Bukowno, Przymiarki, Krzykawka, Podlesie, Przybysławice Cianowickie, Garliczka, Wielka Wieś, Owczary, Cieślin, Bydlin, Łobzów, Chrząstowice, Chełm, Zarzecze, Gołaczewy, Kidów, Kroczyce Okupne, Piaseczno, Kroczyce Stare, Pradła, Rzędkowice, Lgota Murowana, Żerkowice, Minoga, Nowa Wieś, Przybysławice Min., Ogrodzieniec, Karlin, Kiełkowice, Podzamcze, Ryczówek, Rodaki, Pilica, Rabsztyn, Zalesie Golczowice, Czubrowice, Skała, Sławków, Cieśle, Stare Maczki, Burki, Dębowa Góra, Niwa Ciołkowizna, Wola Kalinowska, Przeginia, Sułoszowa I, Sułoszowa II, Żarnowiec, Chlina, Koryczany, Otola, Łany Wielkie.
  • Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski 1945-1950, sygn. UW II 1037.
  • Archiwum Narodowe w Krakowie, sygn. ZPGKiM-KR 11.
  • Katalog zahoronenij sovetskih voinow, voennoplennyh i graždanskih lic, pogibsich v gody II mirovoj vojny i pogrebjonnych na territorii Republiki Pol’ša, pod. red. A.W. Kwašnina, Varšava-Moskva 2003, s. 217.
  • Nekropolia radzieckie w Polsce południowej, pod. red. A. Pilcha, Kraków 1976, s. 90-97.
  • Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa, lata wojny 1939-1945, red. Cz. Czubryt-Borkowski i in., Warszawa 1988, s. 300.
Nazwisko Imię Stopień Przynależność  
ŁARIONOW ALEKSIEJ GRIGORJEWICZ SZEREGOWY Armia Czerwona
POGOREŁOW P.K. Armia Czerwona
MINOZJEW Armia Czerwona
PANCZENKO A.D. Armia Czerwona
WARTONOW D.P. Armia Czerwona
TOWSŁUCHA N.P. Armia Czerwona
MICHAJŁOW Armia Czerwona
PITIAJEW A.N. MŁODSZYJ SIERŻANT Armia Czerwona
KAZANCOW M.N. Armia Czerwona
GRYGORIEW G.G. Armia Czerwona
KASZEWOJ Armia Czerwona
FILISIEJ A.L. Armia Czerwona
STELMOK D.A. Armia Czerwona
HANATENKO [HANETKO] F.A. Armia Czerwona
HASAM Armia Czerwona
ZIZIN Armia Czerwona
HANAINAJTOW Armia Czerwona
KUDECKIJ [KUDECKI] N.A. Armia Czerwona
GRECIK J.P. Armia Czerwona
TOMOCZENKO J.G. Armia Czerwona
WITINGN W.K. Armia Czerwona
LESKOW W.J. Armia Czerwona
WYSYLIEW W.W. Armia Czerwona
CZERNICKI J.K. Armia Czerwona
ŁUCZENKOW [ŁUCENKOW] M.S. Armia Czerwona
NIEDONIKOW D.D. Armia Czerwona
STIEPANIUK STARSZYJ SIERŻANT Armia Czerwona
MICHAJŁOW N.A. Armia Czerwona
KONSTANTIEW W.A. Armia Czerwona
WIERKO B.J. SIERŻANT Armia Czerwona
DANIŁOW A.D. Armia Czerwona
AMANDICZ M.A. Armia Czerwona
BURŁAKOW M.J. Armia Czerwona
[LEONTJEWCZ] LEONITEW Armia Czerwona
ARCHIRIEJEW A.W. Armia Czerwona
MILNICZENKO J.J. Armia Czerwona
KARIN N.W. Armia Czerwona
KARIN N.W. Armia Czerwona
BYKOWSKIJ W.M. Armia Czerwona
MICHAJŁOWICZ WASILIJ Armia Czerwona
DZIUBKO Armia Czerwona
INUSUNOW T. Armia Czerwona
ALEKSANDREK W.J. Armia Czerwona
PUZINIA D.K. Armia Czerwona
PIERENMEDOW W.S. Armia Czerwona
TKACZ J.M. [Ł.M.] Armia Czerwona
IWAN A.J. Armia Czerwona
RYŻANKOW A.S. Armia Czerwona
KULIKOW W.P. Armia Czerwona
PIETROW W.P. Armia Czerwona
KROTOW W.M. Armia Czerwona
ANDREJEW A.A. Armia Czerwona
KIRUCHYN A.P.[W.P.] Armia Czerwona
KIJEWSKIJ G.K. Armia Czerwona
DRUŻKOW [DRUSZKOW] P.P. Armia Czerwona
WŁASOW [WŁASCOW] N.W. Armia Czerwona
BIEZZUBIENKOW P.P. Armia Czerwona
KRAMORENKO [KRAMARENKO] P.F. Armia Czerwona
NASZKAROW S.P. Armia Czerwona
DOCENKO F.J. Armia Czerwona
PIESKOROW P.E. SIERŻANT Armia Czerwona
WDOWIN P.F. MŁODSZYJ LEJTNANT Armia Czerwona
KURCZASZOW [KURCIASZOW] E.S. Armia Czerwona
DIAKO N.P. Armia Czerwona
WASILIK N. Armia Czerwona
GRYNICZENKO [GRINICZENKO] Armia Czerwona
KORCH K.J. Armia Czerwona
TROFIMOW P. Armia Czerwona
TIMOFIEJEW Armia Czerwona
BIEGM M.P. Armia Czerwona
SIROTA GAWRIŁŁ PIETROWICZ Armia Czerwona
SZTABOJEW Armia Czerwona
PIETROW M.P. RJADOWOJ Armia Czerwona
BIEŁUSOW E. Armia Czerwona
USANOW A.P. JEFREJTOR Armia Czerwona
SOTNIKOW Armia Czerwona
KUZNIECOW [KUŹNIECOW] IWAN A. MŁ. GW. Armia Czerwona
DOSZA P.Z. Armia Czerwona
NAJMUSZIN NIKOŁAJ ALEKSIEJEWICZ Armia Czerwona
MITROFANOW WALERIJ PIETROWICZ Armia Czerwona
KOSJUGA JUGIEN OSTAPOWICZ Armia Czerwona
KOSJUGA SIERGIEJ ANDRIEJEWICZ Armia Czerwona
SAZONOW AKIM IWANOWICZ Armia Czerwona
POWSTIANOJ NIKOŁAJ ŁOIGINOWICZ Armia Czerwona
MICHAJŁOW WASILIJ DMITRIJEWICZ Armia Czerwona
KARPOW SIEMION TIMOFIEJEWICZ Armia Czerwona
CZUDINOW NIKOŁAJ NIKOŁAJEWICZ Armia Czerwona
ZAMOJSKIJ PAWEŁ ANTONOWICZ Armia Czerwona
MELKER PIOTR [PIETR] PIETROWICZ Armia Czerwona
PASZCZENKO ŁUKA GAWRIŁOWICZ Armia Czerwona
SZKŁAROW [SZKARŁOW] KAPITAN Armia Czerwona
PENCZUK [PENZIERUK] FIODOR GRIGORJEWICZ Armia Czerwona
PUNOW W.T. Armia Czerwona
PUD [POM] IWAN Armia Czerwona
KOWALCZUK P.J. Armia Czerwona
WASILJOW FEDOR IGORJEWICZ Armia Czerwona
KUŹMIN WASILIJ MICHAJŁOWICZ Armia Czerwona
IBRAGIMOW AHMED Armia Czerwona
BATAŁOW WASILIJ MATWIEJEWICZ Armia Czerwona
KOWALENKO MIKOŁAJ MAKAROWICZ Armia Czerwona
DENISOW [DIENISOW] A.W. Armia Czerwona
ANISZCZUK A.B. Armia Czerwona
SZAROW MICHAIŁ TEODOROWICZ Armia Czerwona
SEREDONA MICHAIŁ MIKITOWICZ Armia Czerwona
RUDIENKO M.M. Armia Czerwona
KMARCZYNIN NIKOŁAJ Armia Czerwona
SZCZETIERA PAWEŁ Armia Czerwona
BRYŁENKO MICHAŁ Armia Czerwona
BUJMUCHANIEDOW Armia Czerwona
SIPIENKO P. Armia Czerwona
MACEWICZ RJADOWOJ Armia Czerwona
SAMSONOW RJADOWOJ Armia Czerwona
JAKUBOW K.Z. Armia Czerwona
RADIAZAN ZINONIEW RJADOWOJ Armia Czerwona
PARYCZYN WASYL STIEPANOWICZ Armia Czerwona
MIERIENUDIEW BORTIK Armia Czerwona
DUBODIEŁOW ANDRIEJ Armia Czerwona
SARONOW P.J. STARSZYJ SIERŻANT Armia Czerwona
SZCZAGIŁO J.T. SIERŻANT Armia Czerwona
JARUSZYN J.W. STARSZINA Armia Czerwona
FILIPOW W.D. Armia Czerwona
GRUSZYNIN J.W. SANITARIUSZ Armia Czerwona
ANDRIDUNOW [ANCHIDUNOW, ACHIDUNOW] M. Armia Czerwona
BROWCZENKO GRZEGORZ Armia Czerwona
GORJASZCZENKO P.M. Armia Czerwona
NASTYKA N.F. Armia Czerwona
SOFRONOW BORYS A. Armia Czerwona
DIEKTIAREW M.W. Armia Czerwona
SZAROW MICHAŁ F. Armia Czerwona
SIERDON MICHAŁ Armia Czerwona
GOŁOW ALEKSIEJ STIEPANOWICZ MŁODSZYJ SIERŻANT Armia Czerwona
ROMANIUK MICHAIŁ AKIMOWICZ Armia Czerwona
KORIENIEWSKIJ FILIPP MARTYNOWICZ Armia Czerwona
FILIMONIUK IWAN USTINOWICZ Armia Czerwona
CZERNIUK GRIGORIJ ZACHAROWICZ RJADOWOJ Armia Czerwona
POSTIELNIAK IWAN GAWRIŁOWICZ Armia Czerwona
DIMITROW [DYMITROW] W.G. JEFREJTOR Armia Czerwona
KIEŁTUCHIN F.T. Armia Czerwona
CYBIN K.W. Armia Czerwona
MARTJANOW M.P. Armia Czerwona
BURACZEK W.S. Armia Czerwona
TARAKONOW RJADOWOJ Armia Czerwona
JESFFMOW E.K. RJADOWOJ Armia Czerwona
MADIŁO I.T. JEFREJTOR Armia Czerwona
MIESZKOW P.T. JEFREJTOR Armia Czerwona
JEDRANOW P.I. JEFREJTOR Armia Czerwona
MATERENKO S.F. RJADOWOJ Armia Czerwona
IGNATJEW [IGNATIEW] F.K. Armia Czerwona
GIERASINIUK R.D. JEFREJTOR Armia Czerwona
PIECZENIEGA KONSTANTY Armia Czerwona
WINOGIN W.A. Armia Czerwona
HOŁMOW B.N. Armia Czerwona
WYSYLIEW D.D. Armia Czerwona
MISZAKOW D.A. Armia Czerwona
MILINOW D.D. Armia Czerwona
KOSTIENIN KONSTANTY IWANOWICZ Armia Czerwona
KIRYCZENKO PIOTR K. Armia Czerwona
KRAWCZENKO S.A. JEFREJTOR Armia Czerwona
TIENCZYNIU W.P. Armia Czerwona
KASZAFOW Armia Czerwona
KARYNOW S.G. Armia Czerwona
CZERNYCH S.G. Armia Czerwona
PISZCZEW MICHAŁ Armia Czerwona
MIERIASOW M.W. Armia Czerwona
STINOW MICHAŁ Armia Czerwona
NOWACZEW MIKOŁAJ Armia Czerwona
PIŁTYCH WASYL M. Armia Czerwona
SZARGAM JÓZEF KARAJEWICZ Armia Czerwona
DYSZIN WASYL IWANOWICZ Armia Czerwona
ROŻIN MICHAŁ S. ARS. SIERŻANT Armia Czerwona
SZAPOWAŁOW G.M. SIERŻANT Armia Czerwona
KOPOLITNYJ WASYL S. JAKUB Armia Czerwona
BARANKOW [BORANKOW] SERGIUSZ Armia Czerwona
NARSKI KAPITAN Armia Czerwona
ŁUŻYCKI [ŁYŻYCKI] MAKSYL KUŹMICZ STARSZYJ LEJTNANT Armia Czerwona
GRINIEWICZ KIRIŁŁ SIEMIENOWICZ Armia Czerwona
MALIEW MENIBAJ RJADOWOJ Armia Czerwona
HOBIENKO T. RJADOWOJ Armia Czerwona
POCHIMOW I.N. Armia Czerwona
ALEKSANDROW I.K. RJADOWOJ Armia Czerwona
PIEDMIATOW M. Armia Czerwona
MIECZTOWICZ MŁODSZYJ SIERŻANT Armia Czerwona
MARYNIENOW M.E. STARSZYJ LEJTNANT Armia Czerwona
USUNOW A.Ł. Armia Czerwona
FIEDOROW N.M. JEFREJTOR Armia Czerwona
STIEPANIUK I.S. Armia Czerwona
IGNASZKIN A.P. RJADOWOJ Armia Czerwona
ŁOCHANIN P.F. RJADOWOJ Armia Czerwona
ORIEŁ G.A. Armia Czerwona
SZOPIMOW RJADOWOJ Armia Czerwona
NIESTIEROW N.S. RJADOWOJ Armia Czerwona
SOBOL I.G. LEJTNANT Armia Czerwona
KRYMOW N.W. MŁODSZYJ LEJTNANT Armia Czerwona
PIETIENIEN A. Armia Czerwona
HAKIMOW Armia Czerwona
ŁOWNIUK Armia Czerwona
PRADNIUK [TRADNIUK] W. Armia Czerwona
FOMIN A. Armia Czerwona
TROFIMOW A. Armia Czerwona
MIEDWIEDIEW ALEKSIEJ JEGOROWICZ Armia Czerwona
WOŁKOW TIMOFIEJ PROKOFJEWICZ Armia Czerwona
KAPRALCZUK IWAN FOMICZ Armia Czerwona
PITJAJEW ANATOLIJ IWANOWICZ Armia Czerwona
KOZŁOW WASILI Armia Czerwona
ŻIWOŁUP MICHAIŁ IWANOWICZ Armia Czerwona
SZARSZANOW MICHAIŁ ALEKSANDROWICZ MŁODSZYJ LEJTNANT Armia Czerwona
GRISZCZUK ALEKSANDR AWKSENTJEWICZ RJADOWOJ Armia Czerwona
BUKSZANOW WASILIJ KONSTANTINOWICZ Armia Czerwona
KRAMUSZENKO DMITRIJ WASILJEWICZ Armia Czerwona
LIEGKUNIEC FIODOR SIEMIONOWICZ Armia Czerwona
PRISTUPA MATWIEJ TIERIENTJEWICZ Armia Czerwona
LEWICKIJ DMITRIJ PAWŁOWICZ Armia Czerwona
CZERKASZIN FIEDOR WASILIEWICZ Armia Czerwona
KIRSANOW IWAN IWANOWICZ Armia Czerwona
BIDZILA MICHAIŁ WASILJEWICZ Armia Czerwona
OLEJNIK MICHAIŁ NIKOŁAJEWICZ Armia Czerwona
ZAGLIŃSKIJ IWAN DANIŁOWICZ Armia Czerwona
GUBANOW WIKTOR GRIGORIEWICZ RJADOWOJ Armia Czerwona
JAKIMIEC MICHAIŁ GROGORIEWICZ Armia Czerwona
CZOJBEKOW KAŁYK Armia Czerwona
SZCZERBAKOW Armia Czerwona
MKRTCZAN [MRKTEZAN] RUBIEN SZMANOWICZ LEJTNANT Armia Czerwona
ZŁYDIENKO [ZŁUDIENKO] ALEKSIEJ MICHAJŁOWICZ Armia Czerwona
POGRIEBICKIJ WILIAM LWOWICZ Armia Czerwona
GUSKA FIEDOR PIETROWICZ Armia Czerwona
BOJKOW A.J. Armia Czerwona
FILIPOW Ł.I. [W.D] Armia Czerwona
KRAJAN M.I. Armia Czerwona
WILDŁONOW M. Armia Czerwona
MARSZEJENKO Armia Czerwona
FATIN [FOTIN] Armia Czerwona
HASZCZENKO W.W. Armia Czerwona
TIMOFILCZUK G.O. Armia Czerwona
KORNIŁOW [KARNIŁOW] G.W. Armia Czerwona
GORSJEW [GARSJEW] W. W. Armia Czerwona
MOROZ SIERGIEJ MAKSIMOWICZ Armia Czerwona
BARANOWSKIJ ZBIGNIEW TEOFIŁOWICZ Armia Czerwona
BIEŁOUSOW [BIEŁONSOW] FIODOR IWANOWICZ MŁODSZYJ LEJTNANT Armia Czerwona
BAŁUJEW WASILIJ WASILJEWICZ LEJTNANT Armia Czerwona
IGNATJEW ILJA FIEDOROWICZ KAPITAN Armia Czerwona
PROKOPCZUK DANIŁ ANTONOWICZ Armia Czerwona
Imię Nazwisko Stopień Przynależność Ilość
Armia Czerwona 874