Военные могилы
в Малопольском воеводстве
1206050-007
8
8
Mogiła założona jest na planie prostokąta i ogrodzona ażurowym płotem z motywami krzyża maltańskiego. Główny element urządzenia mogiły stanowi pomnik w formie kopca z nieregularnych brył granitu. W kopiec wbity jest krzyż z metalowych rur z pasyjką i zdobieniami z metalowych prętów. Na frontowej części kopca znajduje się odlew symbolu „Polski Walczącej” oraz kamienna tablica z inskrypcją:
„POLEGLI w WALCE z OKUPANTEM/ HITLEROWSKIM W DN. 8. V. 1944 w ŁĘGU/ SKOCZKOWIE–CICHOCIEMNI ORAZ ŻOŁNIERZE AK z ODDZIAŁU ŻELBET z LUBORZYCY/ OFICEROWIE: POR. JÓZEF WĄTRÓBSKI PS. JELITO LAT 24/ -,,- BRONISŁAW KAMIŃSKI PS. GOLF -,,- 23/ -,,- WŁODZIMIERZ LECH PS. POWIŚLAK -,,- 23/ ŻOŁNIERZE:/ LESZEK KOROL PS. CHRYSTIAN LAT 23/ HENRYK WALCZAK PS. WALIGÓRA -,,- 19/ ZYGMUNT SZEWCZYK PS. TYGRYS -,,- 19/ RYSZARD TOCHOWICZ PS. RYŚ -,,- 17/ PIOTR MARZEC PS. KOMAR -,,- 18/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI/ ZWIĄZEK KOMBATANTÓW RP/ LUBORZYCA X 1997”.

Pochowano tu żołnierzy Armii Krajowej i „Cichociemnych” poległych 8 maja 1944 r. w walce z oddziałem żandarmerii niemieckiej. Zwłoki pochowano miały zostać pierwotnie pochowane w Łęgu (obecnie cz. Krakowa), a później ekshumowane na cmentarz parafialny w Wysiółku Luborzyckim.
  • Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939–1945. Województwo krakowskie miejskie, Warszawa 1984, s. 49.
  • Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, T. 2: Żołnierze podziemnych formacji niepodległościowych, Pruszków 1994, s. 156, 378, 380, 488, 501, 504.
фамилия Имя звание Принадлежность (касается принадлежности к вооружённому формированию)  
KOROL LESZEK Армия крайова (AK)
WALCZAK HENRYK Армия крайова (AK)
SZEWCZYK ZYGMUNT Армия крайова (AK)
WĄTRÓBSKI JÓZEF Армия крайова (AK)
LECH WŁODZIMIERZ Армия крайова (AK)
KAMIŃSKI BRONISŁAW Армия крайова (AK)
MARZEC PIOTR Армия крайова (AK)
TOCHOWICZ RYSZARD Армия крайова (AK)