Kriegsgräberstätten
in Kleinpolen
1219050-006
1000
25
Mogiła ziemna, otoczona betonowym murkiem z nakrywą. Główny element urządzenia to pomnik w formie profilowanego bloku z granitu, osadzonego na betonowym cokole, poprzedzonym schodami. W górnej części pomnika na frontowej i bocznej ścianie znajdują się motywy Gwiazdy Dawida. Na frontowej ścianie pomnika widnieje inskrypcja: „PAMIĘCI/ PONAD TYSIĄCA/ ŻYDÓW POLSKICH/ ZAMORDOWANYCH/ W WIELICZCE/ PRZEZ OPRAWCÓW/ HITLEROWSKICH/ W LATACH 1939–1942".

Na bocznej ścianie znajduje się napis: „ZAMORODWANI ZOSTALI M. INNYMI/ ELIASZ KICHLER/ FELA KICHLER/ NECHUMA KATZ/ FEIWEL KATZ/ JAKUB ZELLNER/ TEOFILA ZELLNER/ JÓZEF ZELLNER/ MOJŻESZ ZELLNER/ MALA ZELLNER/ MALA ZELLNER/ HIRSCH GOLDMAN/ GOLDA GOLDMAN/ JÓZEF SZNUR/ LESERKIEWICZ."

Po lewej stronie pomnika umieszczona jest wysoka prostokątna stela z ciemnego kamienia z napisem w języku hebrajskim, angielskim i polskim: „Tutaj spoczęli w sierpniu 1942 roku/ Amalia Wilner Aptowicz po 3 latach cierpienia pod okupacją niemiecką/ Aharon Jicchak Aptowicz zamordowany przez Niemców/ wraz z wieloma innymi z Wieliczki i okolicy/ Nigdy nie zapomnimy./ W imieniu Ich synów bł. p. Nachuma Ryszarda i bł.p. Szymona/ Wnuki, prawnuki i przyszłe pokolenia/ "Pamiętaj co ci uczynił Amalek... (a więc) gdy Pan, Bóg twój da ci... wygładzisz pamięć Amaleka spod nieba" (Ks. Powt. Prawa 25, 17-19)".

Na cmentarzu żydowskim w Sierczy, grzebano Żydów, ofiary egzekucji dokonywanych przez okupanta niemieckiego w latach 1939–1942. Największa z nich miała miejsce w sierpniu 1942 i była związana z akcją wysiedleńczą. Zginęło wówczas ok. 500 Żydów przywiezionych z Gdowa, Dobczyc, Wiśniowej, Łapanowie, Niepołomic, Wieliczki i okolicznych wsi. Zwłoki zamordowanych zakopano w masowym grobie na cmentarzu żydowskim w Sierczy. W 2006 r. wykonano prace porządkowe przy pomniku.
  • Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa. Lata 1939-1945, red. Cz. Czubryt-Borkowski, Warszawa 1988 , s. 373.
  • J. Duda, 117 Spotkanie z cyklu WIELICZKA –WIELICZANIE, p.t. "Miejsca pamięci narodowej na terenie Miasta i Gminy Wieliczka", „Biblioteczka Wielicka", zesz. 62, Wieliczka 2007, s. 9, 22-23.
Name Vorname Rang Zugehörigkeit  
GOLDMAN HIRSCH OSOBA CYWILNA
GOLDMAN GOLDA OSOBA CYWILNA
KATZ NECHUMA OSOBA CYWILNA
KATZ FEIWEL OSOBA CYWILNA
KICHLER ELIASZ OSOBA CYWILNA
KICHLER TELA OSOBA CYWILNA
SZNUR JÓZEF OSOBA CYWILNA
LESERKIEWICZ OSOBA CYWILNA
ZELLNER JAKUB OSOBA CYWILNA
ZELLNER TEOFILA OSOBA CYWILNA
ZELLNER JÓZEF OSOBA CYWILNA
ZELLNER MALA OSOBA CYWILNA
ZELLNER MOJŻESZ OSOBA CYWILNA
BIZEN LOLA
EISEN REGINA
MAJER CHAIM
BLUMENFELD SZMELKA
HÄNDLER
FALLER
KORNHAUSER
PORĘBA JÓZEF
WIMMER
WIŚNICKI
APTOWICZ ARON IZAAK
APTOWICZ AMALIA
Vorname Name Rang Zugehörigkeit Anzahl
975