Mogiła ziemna w betonowym obramowaniu otoczona ogrodzeniem z prostopadłościennych, betonowych słupów połączonych metalowymi rurami. Na fragmencie obramowania ustawiony pomnik w formie obelisku na prostopadłościennym postumencie z tablicą ciemnego kamienia z napisem:
„Dnia 5 czerwca 1940 roku/ zostali rozstrzelani przez hitlerowców/ w Leksandrowej:/ Dr Bobilewicz Władysław - Kraków/ Dr Bieńkowski Andrzej - Kraków/ Por. Liban Jerzy - Kraków/ Ks. Machay Ferdynand (młodszy) – COr Tarnów/ Kania Józef - Katowice/ Pistula Jerzy – Zabrze/ Pistula Jan - Zabrze/ Unger Izaak - Nowy Sącz/ Wachs Bernard - Nowy Sącz/ Kränzler Józef - dziennikarz z Czechosłowacji/ Po ekshumacji w dniu 27 kwietnia 1946 r.,/ uroczystościach pogrzebowych w dniu 28/ kwietnia 1946 r. z tego miejsca ciała Władysława/ Bobilewicza i Andrzej Bieńkowskiego/ przewiezione zostały do Krakowa i pochowane/ na cmentarzu Rakowickim, a ciało ks./ Ferdynanda Machaya przewiezione i pochowane/ zostało na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie./ Ks. Ferdynand Machay jest Sługą Bożym/ Nowy Wiśnicz, 2014 roku.”
W mogile pochowano ofiary okupanta hitlerowskiego rozstrzelane 5 czerwca 1940 r. w odwecie za ucieczkę jednego z więźniów z obozu pracy mieszczącego się na terenie więzienia w Nowym Wiśniczu. Egzekucji dokonali strażnicy więzienni w lesie Brzezinka. Ofiary pochowano na miejscu, a 27 kwietnia 1946 przeprowadzono ekshumację.. Na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie spoczęły szczątki sędziego Władysława Bobilewicza i prokuratora Andrzeja Łady-Bieńkowskiego, na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie - szczątki ks. Ferdynanda Machaya, a szczątki pozostałych ofiar spoczęły w mogile zbiorowej na cmentarzu komunalnym w Nowym Wiśniczu.