Mogiła ogrodzona jest metalowym płotem. Na grobie znajduje się pomnik z piaskowca w formie ściętego ostrosłupa, zwieńczonej figurą orła z pochyloną głową i trzymającego w dziobie miecz.
Na frontowej ścianie pomnika znajduje się napis „MĘCZENNIKOM/ ZA/ POLSKĘ/ CHŁOPI/ 1945”. Poniżej umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca klęczącego chłopa w sukmanie nad płonącym zniczem. Na tylnej ścianie znajduje się wyprofilowany krzyż łaciński oraz metalowa tablica z napisem: „Ś.✝P./ TU SPOCZYWA/ 40 POLAKÓW SPALONYCH ŻYWCEM/ W DNIU 7.XII.1944 PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH WŚRÓD SPALONYCH/ SĄ NASI BRACIA ZE SŁUPI:/ GIZA LUDWK/ KAIM KONSTANTY/ HAŁAMAJ WILHELM/ NOWAK ALEKSANDER/ RYMARCZYK JÓZEF/ GĘBIK STANISŁAW/ WÓJTOWICZ STAN./ NIECH ODPOCZYWAJĄ W PANU”. Poniżej umieszczona została metalowa tabliczka w kształcie tarczy z wyrytym napisem: „Ś.✝P./ WIESŁAW ZIELIŃSKI/ ps. „Wydra” lat 17/ STANISŁAW DZIAŁO ps. „Armatus” lat 21/ Żołnierze AK placówki „Tekla”/ w Tarnowie”. Przy bocznych ścianach pomnika znajdują się przypory zdobione motywem roślinnym i zwieńczone rzeźbami, przedstawiającymi płonący znicz.
W odwecie za zabicie przez partyzantów niemieckiego generała okupant niemiecki przeprowadził 7 grudnia 1944 egzekucję 33 więźniów przywiezionych z Krakowa i 7 mieszkańców Słupi przywiezionych z Bochni. Ciała wrzucono do podpalonego dworu w Żerosławicach, a później spalone szczątki zakopano w ogrodzie dworskim. W dniu 7 października 1945 ekshumowano je i złożono pod upamiętniającym egzekucję pomnikiem.