Nagrobek wykonany z piaskowca ze stelą o ściętych narożach u wezgłowia. Na licu steli umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca krzyż zbliżony kształtem do orderów wojskowych. Po obu stronach steli umieszczone są prostopadłościenne słupki.
W dolną część steli wmurowana jest tablica z napisem: „Ś†P/ BOHATERSKIEMU GENERAŁOWI/ JÓZEFOWI KUSTRONIOWI/ POLEGŁEMU 16 IX 1939/ PREZYDIUM M.R.N. N. SĄCZ”.
Generał brygady Józef Kustroń był dowódcą 21 Dywizji Piechoty Górskiej podczas wojny obronnej we wrześniu 1939 r. Dywizja wchodziła w skład Grupy Operacyjnej „Boruta”, stanowiącej część Armii „Kraków”. Brała udział w walkach w okolicach Cieszyna, Bochni, Nowego Wiśnicza, Biskupic Radłowskich, Jarosławia i Lubaczowa. Generał Józef Kustroń zginął 16 września 1939 r. od rany odniesionej w walce pod Ułazowem (pow. lubaczowski, woj. podkarpackie). Zwłoki pochowano 17 września 1939 r. w pobliżu cerkwi w Ułazowie. W 1946 r. ciało przeniesiono na cmentarz wojenny w Lubaczowie, a we wrześniu 1953 r. do Baligrodu, a stąd w grudniu zostało zabrane do Nowego Sącza. W 1956 r. na grobie generała Józefa Kustronia postawiono pomnik i jedną z ulic Nowego Sącza nazwano jego imieniem.