War graves
in Małopolska
1214020-002
10
0
Na mogile znajduje się szeroki nagrobek nakryty betonową płytą, na której umieszczony jest niski postument z granitową płaskorzeźbą nawiązującą do Orderu Virtuti Militari. Na frontowym obramowaniu mogiły umieszczono napis: „GRÓB NIEZNANEGO ŻOŁNIERZA”.
U wezgłowia mogiły znajduje się trójsegmentowa ściana pomnikowa, zwieńczona w środkowej części pomnikiem w formie miecza. Na jelcu miecza umieszczone są słowa „BÓG HONOR OJCZYZNA” oraz okrągła metalowa plakietka z wyobrażeniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. We wnęce środkowego segmentu na czerwonym tle usytuowana jest rzeźba przedstawiająca orła w zamkniętej koronie.
 
Na ścianie pomnikowej znajdują się napisy:
– „BOHATEROM/ POLEGŁYM W WALCE/ Z HITLEROWSKIM/ NAJEŹDŹCĄ/ W LATACH 1939–1945/ OBYWATELE GMINY KOSZYCE” (na lewym segmencie),
– „NAD WSZYSTKIE MATKI/ CZCI I POSZANOWANIA/ GODNA JEST/ OJCZYZNA” (na prawym segmencie).
 
Według pisma Zarządu Gminy Koszyce z 30 stycznia 1948 r. na cmentarzu parafialnym w Koszycach znajdowała się jeden grób żołnierza Wojska Polskiego. 29 kwietnia 1948 r. na cmentarzu parafialnym w Koszycach pochowano szczątki 9 żołnierzy Wojska Polskiego ekshumowane z grobów na terenie miejscowości: Piotrowice, Kijany, Włostowice, Przemyków i Koszyce.
  • Archiwum Państwowe w Kielcach, Starostwo Powiatowe Pińczowskie, sygn. 21/2309/0/-/531 s. 15, 46-47.
Forename Surname Rank Military formation Number
Polish Army 10