Kwatera założona jest na planie prostokąta. W jej obrębie znajduje się 35 mogił ziemnych mogił w prostokątnych obramowaniach z kamiennych bloków. Główny element kwatery stanowi pomnik w formie ryzalitowanego słupa z kamiennych bloków, zwieńczonego metalową urną, osadzony na postumencie. Na czterech krańcach postumentu umieszczone są kamienne znicze. Na ścianie pomnika umieszczone są metalowe elementy przedstawiające skrzyżowane ze sobą sierp i młot. W ścianę postumentu wmurowana jest tablica z napisem w języku rosyjskim:
„WECZNAJA SŁAWA GEROJAM./ PAWSZIM W BOJACH S WRAGOM/ I OTDAWSZIM SWOJU ŻIZN’/ ZA SWOBODU I SCZAST’E/ NASZEGO NARODA!/ WELIKAJA OTECZESTWENNAJA WOINA/ 1941–1945”.
U podstawy pomnika umieszczona jest mniejsza tablica z napisem w języku polskim:
„Tu spoczywa 766 żołnierzy radzieckich/ poległych i zmarłych od ran odniesionych/ w czasie wyzwalania Sądecczyzny spod okupacji hitlerowskiej/ Cześć ich pamięci/ W 50 rocznicę zakończenia II wojny światowej/ Stowarzyszenie Współpracy Polska-Wschód/ W Nowym Sączu/ Nowy Sącz 1945 - 1995”
Pochowano tu 737 poległych lub zmarłych z ran żołnierzy sowieckich na terenie sądecczyzny, głównie z 38 Armii 4 Frontu Ukraińskiego, dowodzonej przez gen. Kiriła Moskalenkę. W 2015 r. pochowano spoczęły tu szczątki żołnierzy sowieckich ekshumowane miejscowości:
- Nowy Sącz (6 szczątków - mogiła zbiorowa przy Al. Wolności),
- Paszyn gm. Chełmiec, pow. nowosądecki (1),
- Kasinka Mała gm. Mszana Dolna (1),
- Buków, gm. Mogilany, pow. krakowski (2),
- Lipnica Mała, gm. Jabłonka, pow. nowotarski (1),
- Chyżne gm. Jabłonka, pow. nowotarski (18)
- Tymbark gm. loco, pow. limanowski (1).