Główny element urządzenia cmentarza to ustawiona na wyłożonym płytami chodnikowymi tarasie wysoka ściana pomnikowa pokryta płytami z piaskowca. Na niej umieszczona jest rzeźba przedstawiająca postać ludzką ze skrępowanymi rękami oraz napis: „DLA PAMIĘCI 440 POLAKÓW ROZSTRZELANYCH/ PRZEZ HITLEROWCÓW W LATACH 1939-1941/ SPOŁECZENSTWO KRAKOWA I NOWEJ HUTY”. Po obu stronach ściany pomnikowej rozmieszczone są betonowe donice. Taras poprzedzony jest betonowymi schodami ujętymi w odcinki kamiennego muru. Po ich obu stronach rozmieszczone są stalowe maszty.
Na północny wschód od pomnika rozciąga się prostokątna ziemna mogiła, porośnięta trawą, otoczona krawężnikiem, żywopłotem i wyłożona płytami chodnikowymi alejka.
W obrębie mogiły znajduje się metalowa tablica z napisem:
„TU SPOCZYWA/ 440/ PATRIOTÓW POLSKICH/ POMORDOWANYCH/ PRZEZ BARBARZYŃCÓW/ HITLEROWSKICH/ W LATACH 1940–1945/ W KRZESŁAWICACH/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!/ N. HUTA dn. 27 maja 1956 r.”
Na mogile od strony pomnika w betonowej podstawie osadzony jest stalowy krzyż. Po wschodniej stronie pomnika ustawionych jest 7 tablic z piaskowca Długopole, w tym 6 z nazwiskami pochowanych i jedna z napisem:
CMENTARZ WOJENNY/ NA KTÓRYM POCHOWANO/ WIĘŹNIÓW Z MONTELUPICH/ I WIĘZIENIA ŚW. MICHAŁA/ W WIĘKSZOŚCI MIESZKAŃCÓW/ KRAKOWA/ I POLSKI POŁUDNIOWEJ/ ZAMORDOWANYCH PRZEZ/ NIEMCÓW/ PODCZAS EGZEKUCJI/ OD JESIENI 1939 r./ DO LISTOPADA 1941 r./ W EKSHUMACJA PROWADZONYCH OD 15 PAŹDZIERNIKA/ DO 4 GRUDNIA 1945 r./ WYDOBYTO ŁĄCZNIE 440 ZWŁOK/ NAZWISKA OSÓB/ ZIDENTYFIKOWANYCH/ UMIESZCZONO NA/ KOLEJNYCH TABLICACH/ CZĘŚĆ ICH PAMIĘCI”.
Mogiła i taras od strony południowo- i północno-zachodniej ogrodzona jest kamiennym murem oporowym z betonową nakrywą.
Do mogiły i pomnika przylega teren zielony ogrodzony betonowymi słupami połączonymi metalowymi przęsłami na podmurówce. Wejście znajdujące się od strony południowo-zachodniej zamykane jest jednoskrzydłową furtką dla pieszych i dwuskrzydłowymi wrotami dla pojazdów obsługi technicznej. Od wejścia do schodów tarasu z pomnikiem prowadzi asfaltowa alejka.
W okresie od jesieni 1939 r. do listopada 1941 r. na terenie Fortu 49 Krzesławice okupant niemiecki przeprowadzał egzekucje więźniów przywożonych z więzień przy ul. Senackiej i Montelupich w Krakowie. Po wojnie w dniach 15 października 1945 r. do 6 grudnia 1945 r. Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Niemieckich w Krakowie przeprowadziła ekshumacje, oględziny zwłok i miejsca zbrodni w forcie w Krzesławicach. Z 29 grobów zbiorowych wydobyto 440 zwłok. Wśród pomordowanych znajdowali się ludzie różnych zawodów, w tym uczniowie, studenci, nauczyciele, robotnicy, chłopi, oficerowie Wojska Polskiego, artyści, członkowie organizacji konspiracyjnych, osoby ujęte przy przekraczaniu granicy.
W 1956 r. odsłonięta została tablica na mogile zbiorowej, a w 1957 r. pomnik. W późniejszym okresie wykonano urządzenie terenu zielonego sąsiadującego z pomnikiem i mogiłą. W 2019 r. odsłonięto pamiątkowe tablice.