War graves
in Małopolska
1215010-004
2
0
Płyta z ciemnego kamienia z inskrypcją „MOGIŁA NIEZNANYCH/ POLSKICH ŻOŁNIERZY/ POLEGŁYCH W OBRONIE/ ZIEMI JORDANOWSKIEJ" na ściętej pulpitowo granitowej podstawie, przed którą umieszczono zrekonstruowaną w 2022 r. czapkę legionową. U wezgłowia nagrobka znajduje się kopiec kamienny zwieńczony metalowym krzyżem. Mogiła otoczona jest ogrodzeniem z metalowych słupków, połączonych parami prętów i łańcuchem. Od strony frontowej wejście zamknięte jest plakiet z metalu przedstawiającego orła trzymającego w szponach dwa miecze.
 
Według miejscowej tradycji w tym miejscu spoczęły zwęglone szczątki poległych żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 2 września w 1939 r. w boju pod Wysoką. Według arkusza grobownictwa wojennego z 1946 r. były to szczątki dwóch żołnierzy. Późniejsze publikacje wspominają o pochowaniu w tym miejscu 6 poległych żołnierzy.

Ponadto według danych z 1946 r. na cmentarzu parafialnym w Jordanowie spoczywały w osobnych pojedynczych grobach szczątki żołnierzy Wojska Polskiego Zygmunta Matuszewskiego i Wojciecha Gubały.

W 2022 r. przeprowadzono kompleksowy remont mogiły, obejmujący wymianę obramowania na granitowe, rekonstrukcję czapki legionowej, konserwację metaloplastyki.
  • Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski, UW II 997, s. 191.
  • "Echo Jordanowa. Kwartalnik samorządu i towarzystwa miłośników ziemi jordanowskiej", nr 80, lipiec- sierpień- wrzesień, 2007.
  • Józef Kołodziej, Bądź pozdrowiona Ziemio Jordanowska, s. 57.
  • Józef Kołodziej, Upamiętnione miejsca walki i męczeństwa z lat 1939-1945 na terenie miasta Jordanowa, maszynopis w posiadaniu Urzędu Miasta w Jordanowie.
Forename Surname Rank Military formation Number
Polish Army 2