Na mogile znajduje się pomnik w formie betonowego tarasu poprzedzonego schodami, ujętego z dwóch stron niskim murkiem z betonową nakrywą i zamkniętego kamienną ścianą pomnikową. Na tarasie umieszczony jest wyłożony prostokątnymi płytkami podest, na którym znajdują się metalowe emblematy: dwa – przedstawiające Order Virtuti Militari i jeden – przedstawiający orła w koronie. Na podeście umieszczony jest napis z metalowych liter: „PAMIĘCI 53 ROZSTRZELANYCH/ W LATACH 1939–1945 PRZEZ HITLEROWCÓW”. Poniżej emblematów przedstawiających Order Virtuti Militari widnieją napisy: „POLEGLI ZA POLSKĘ/ JAK BOHATEROWIE”.
Przed ścianą pomnikową umieszczona jest rzeźba, która przedstawia upadającą postać ludzką z jedną dłonią wzniesioną ku górze. W podstawę rzeźby wmurowano tabliczkę z napisem memoratywnym: „TU SPOCZYWAJĄ ZWŁOKI Ś.P./ ST. HANAUSEK/ *7 12 1915 † 23 7 1941/ KTÓRA SWE MŁODE ŻYCIE PONIOSŁA/ DLA OJCZYZNY W OFIERZE/ CZEŚĆ BOHATERCE/ NIECH Z BOGIEM SPOCZYWA”.
Na licu ściany pomnikowej, po lewej stronie, znajduje się metalowy krzyż łaciński i napis wykonany metalowymi literami: „PRZECHODNIU/ POWIEDZ/ ŚWIATU”. Za górną krawędzią ściany pomnikowej na betonowej podstawie umieszczony jest krzyż łaciński z metalowych rur.
W wąwozie w lesie „Kruk” byli rozstrzeliwani przez Gestapo więźniowie z więzienia w Tarnowie. W 1957 r. pod kierunkiem Karola Halskiego ekshumowano szczątki 52 lub 53 osób i złożono w mogile zbiorowej, na której postawiono pomnik. W literaturze wymienione są nazwiska 47 osób, rozstrzelanych na terenie lasu „Kruk”.