Groby Wojenne
Na terenie małopolski
1213090-001
20
14
Mogiła założona jest na planie prostokąta i ogrodzona pomalowanym na kolor zielony płotem z metalowych prętów. Na niektórych przęsłach ogrodzenia umieszczone są metalowe plakietki przedstawiające orła w koronie. U wezgłowia mogiły znajduje się kompozycja pomnikowa w formie głazu pamiątkowego i wysokiej steli z kamiennego bloku, umieszczonych na niskim murku z kamiennych bloczków.

Na głazie pamiątkowym znajduje się napis z metalowych liter: „ZA NASZĄ/ I WASZĄ/ WOLNOŚĆ”. Na steli umieszczone są dwie metalowe plakietki w formie orła w koronie i liścia oraz napis: „WSPÓLNA MOGIŁA/ ZMARŁYCH ŻOŁNIERZY/ W SKUTEK CHORÓB I RAN/ W PIERWSZEJ WOJNE/ ŚWIATOWEJ/ IGNACY KŁOSIŃSKI/ Z WOLBROMIA + 28- 2-1915/ JÓZEF MACZAK / Z HRUSTIN POW. WANESTE WĘGRY/ +10-3-1915/ JÓZEF POKORNY/ Z ROŻNOWIC – CZECHOSŁO/ -WACJA ŻOŁNIERZ 8 P.P./ + 2-3-1915/ PAWEŁ ŻEBROK/ Z CIESZYNA 31 P. OBR./ KRAJ + 12-5-1915/ STEFAN BUKIC/ Z MOŚCISK POW – KAŁUSZ/ ŻOŁNIERZ 4 P. UŁAN – 13 5 – 1915/ MICHAŁ WERNITZER/ ŻOŁNIERZ 32 P. OBR. KRAJ - + 16 5-1915/ STANISŁAW SIKORA/ Z WODNEJ POW – CHRZANÓW/ 30-3-1919/ ANDRZEJ JENKNER/ Z LIPNIKA POW – BIAŁA KRAK +3-4-1919/ JÓZEF MROWIEC/ Z PIETRZYKOWIC POW. ŻYWIEC + 22-4-1919/ LEON DZIURKIEWICZ/ Z ZATORA + 22-10-1919/ I DWAJ NIEZNANI ŻOŁNIERZE/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”. Po prawej stronie steli znajduje się kamienna donica.

Przed pomnikiem umieszczona jest płyta z krzyżem łacińskim oraz napisem wykonanym z metalowych liter: „PAMIĘCI POLAKÓW/ POLEGŁYCH NA FRONTACH W POWSTANIACH/ ODDZIAŁACH PARTYZANCKICH/ II WOJNY ŚWIATOWEJ/ ZAMORDOWANYCH W HITLEROWSKICH/ I STALINOWSKICH OBOZACH ZAGŁADY/ ORAZ WIĘZIONYCH ZAMORDOWANYCH PRZEZ URZĄD BEZPIECZEŃSTWA PRL”. Przed płytą znajduje się znicz gazowy z napisem „W HOŁDZIE”.

Na frontowym obramowaniu umieszczone są napisy wykonane z metalowych liter zawierające nazwy miejsc i wydarzeń związanych z walką i męczeństwem Narodu Polskiego oraz cytatem z wypowiedzi gen. Władysława Andersa: „WESTERPLATTE HEL POCZTA GDAŃSKA/ MODLIN WARSZAWA KUTNO KOCK/ NARWIK TOBRUK LENINO MONTE CASSINO/ AKCJA „BURZA – WILNO – LWÓW POWSTANIE WARSZAWSKIE/ SIEKIERKI KOŁOBRZEG| JEŚLI O NICH ZAPOMNIMY/ NIECH BÓG ZAPOMNI O NAS/ GEN. ANDERS/ KOZIELSK – KATYŃ/ STAROBIELSK – CHARKÓW/ OSTASZKÓW – MIEDNOJE| BYKOWNIA KONIUCHY SKROBÓW/ AUSCHWITZ – BIRKENAU MAJDANEK TREBLINKA BRYGIDKI – LWÓW WILEJKA/ DACHAU BUCHENWALD MAUTHAUSEN – GUSEN ZAMEK LUBELSKI MOKOTÓW/ SACHSENHAUSEN RAVENSBRÜCK POTULICE WRONKI RAWICZ REMBERTÓW/ MAGADAN WORKUTA KOŁYMA UCHTA WŁOCŁAWEK ZALEW WIŚLANY JAWORZNO/ WŁADYWOSTOK NORYLSK KRASNOJARSK PECZORA BEREZWECZ PONARY”.

Na cmentarzu w Zatorze pochowano 18 żołnierzy i osób cywilnych pełniących funkcje pomocnicze przy wojsku zmarłych w latach 1915-1919. Według zachowanego planu 11 grobów znajdowało się w południowo-zachodniej części cmentarz, a pozostałych 5 grobów ujętych w ewidencji była rozproszona po północnej części cmentarza.
  • Archiwum Narodowe w Krakowie, Wojskowy Urząd Opieki nad Grobami Wojennymi Okręgu Korpus V w Krakowie, sygn. GW 56.
  • M. Siwiec-Cielebon, Zostanie po nich ziemi kopczyk…? Groby wojenne z I wojny światowej na ziemi wadowickiej – przegląd problematyki, „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny”, 2008, T. 31, s. 87-113.
  • Lista strat Wojska Polskiego. Polegli i zmarli w wojnach 1918–1920, Warszawa 1934, s. 307, 588.
Nazwisko Imię Stopień Przynależność  
MACZAK JÓZEF INFANTERIST Armia austro-węgierska
WIRNITZER [WERNITZER] MICHAŁ INFANTERIST Armia austro-węgierska
PUKISZ [BUKIC] STEFAN ULAN Armia austro-węgierska
DZIURKIEWICZ LEON
KŁOSIŃSKI IGNACY ZIV. KUTSCHER Armia austro-węgierska
POKORNY JÓZEF INFANTERIST Armia austro-węgierska
ŻEBROK PAWEŁ LANDWEHR INFANTERIST Armia austro-węgierska
PIELA JULJAN INFANTERIST Armia austro-węgierska
ROKOWSKI STANISŁAW LANDWEHR INFANTERIST Armia austro-węgierska
RUTKOWSKI EUGENIUSZ INFANTERIST Armia austro-węgierska
JETTMAR RUDOLF Wojsko Polskie
MROWIEC JÓZEF SZEREGOWY Wojsko Polskie
JENKNER ANDRZEJ SZEREGOWY Wojsko Polskie
SIKORA STANISŁAW SZEREGOWY Wojsko Polskie
Imię Nazwisko Stopień Przynależność Ilość
1
1
1
1
1
Armia rosyjska 1