Groby Wojenne
Na terenie małopolski
1206150-002
1
1
Mogiła otoczona jest betonowym krawężnikiem i metalowymi słupkami połączonym łańcuchem. Na mogile umieszczona jest kamienna płyta nagrobna z wyrzeźbionym motywem skrzyżowanej szabli z ostrzem kosy, krzyżem opartym o konfederatkę i motywem roślinnym.

Na kamiennej płycie nagrobnej wyryta jest inskrypcja: „PIOTR TARCZEWSKI/ KAPITAN WOJSK NARODOWYCH/ POLSKICH/ BYŁY PORUCZNIK WOJSK MOSKIEWSKICH/ ZAMORDOWANY/ POD SZYCAMI PRZY PRZEJŚCIU GRANICY/ 15 WRZEŚNIA 1863/ ŻYŁ LAT 29/ TOWARZYSZE BRONI TEN KAMIEŃ/ POŁOŻYLI”.

Obszar wokół nagrobka wyłożony jest kostką brukową.

Piotr Tarczewski, były oficer wojsk rosyjskich dołączył do powstania jako kapitan kawalerii w oddziale Krukowieckiego. Brał udział w bitwach pod Igołomią i Szklarami. Po wyleczeniu się z ran wziął udział w kolejnej powstańczej wyprawie do Królestwa wraz z oddziałem Gustawa Habichta. Poległ prawdopodobnie z rąk żołnierzy austriackich podczas próby przekroczenia granicy.
  • H. Stupnicki, Imionospis poległych i straconych ofiar powstania roku 1863 i 1864, Lwów 1865,s . 86.
  • Pamiątka dla rodzin polskich. Krótkie wiadomości biograficzne o straconych na rusztowaniach, rozstrzelanych, poległych na placu boju, oraz zmarłych w więzieniach, na tułactwie i na wygnaniu syberyjskim, 1861-1866 r., cz. 2., opr. Z. Kolumna, Kraków 1868, s. 297.
Nazwisko Imię Stopień Przynależność  
TARCZEWSKI PIOTR KAPITAN Powstańcy styczniowi