Groby Wojenne
Na terenie małopolski
1202020-009
2
2
Nagrobek z tumbą z jasnego granitu, u wezgłowia attyka z ciemnego o wyciętych łukowato krawędziach z umieszczonym na licu krzyżem z pasyjką i inskrypcją "Ś.P./ FRANCISZEK/ CEBULA/ * 22.10.1894/ † 3.01.1944".

Wincenty Cebula należał grupy konspiracyjnej Batalionów Chłopskich kierowanej przez Józefa Topolskiego ps. "Szpaka", zaangażowanej w pomoc Zytom z getta w Brzesku. W dniu 3 stycznia 1944 r. został zastrzelony w Jadownikach przez okupanta niemieckiego ojciec Wincentego Franciszek Cebula. Zwłoki Franciszka Cebuli pochowano na cmentarzu parafialnym w Jadownikach. Wincenty Cebula miał zostać raniony przez niemieckich żandarmów na ulicach Brzeska i zmarł lub został dobity w szpitalu. Jego ciało pochowano pod murem na cmentarzu parafialnym przy ul. Ogrodowej w Brzesku. W 2018 r. podczas prac poszukiwawczych przez Instytut Pamięci Narodowej na terenie wspomnianego cmentarza, których celem było odnalezienie trzech partyzantów antykomunistycznego podziemia, natrafiono na szczątki ludzkie z amputowaną kością ramieniową i śladami gumowych. Badania genetyczne potwierdziły, że szczątki należą do Wincentego Cebuli z Jadownik, członka Batalionów Chłopskich. W dniu 9 września 2023 r. zostały one pochowane uroczyście w grobie Franciszka Cebuli na cmentarzu parafialnym w Jadownikach.
  • W. Bielawski, Zbrodnie na Polakach dokonane przez Hitlerowców za pomoc udzielaną Żydom, Warszawa 1981, s. 18.
  • Księga poległych i pomordowanych żołnierzy Batalionów Chłopskich 1940-1945, Warszawa 1995.
  • Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Prokopa Opata w Jadownikach, Księga zmarłych (akt zgonu Franciszka Cebuli).
  • Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945. Województwo tarnowskie, Warszawa 1984, s. 86.
Nazwisko Imię Stopień Przynależność  
CEBULA WINCENTY Bataliony Chłopskie
CEBULA FRANCISZEK