Groby Wojenne
Na terenie małopolski
1215060-003
1
0
W 2003 roku członkowie Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Więźniów Politycznych w Makowie Podhalańskim sporządzili rys historyczny konfederacji barskiej ze szczególnym uwzględnieniem województwa małopolskiego. Kombatanci rozpoczęli starania o postawienie na Zwalisku pomnika, upamiętniającego konfederatów barskich. Proboszcz parafii makowskiej Antoni Dużyk przekazał na ten cel obelisk. Granitowa płyta została odnowiona, dzięki staraniom Karola Borowego, prezesa Bielskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Na drzewie, stojącym obok grobu, powieszono kapliczkę autorstwa Józefa Miehle, wewnątrz której znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Licheńskiej, ukazującej się rannemu Tomaszowi Kłossowskiemu na polu bitwy pod Lipskiem w 1813 roku.
 
Wykonany z granitu nagrobek, ma kształt obelisku. Pomnik otoczony jest kamieniami. Na obelisku widnieje napis memoratywny: „Pamięci Konfederatów Barskich walczących na Podbeskidziu i Ziemi Makowskiej z wojskami rosyjskimi w latach 1768-1772. Bezimienna Mogiła Konfederata. Ufundowali Żołnierze AK Maków -Żarnówka 2003”.
 
Brakuje źródeł pisanych na temat pochowanej tu osoby. W miejscowej tradycji utrzymało się przekonanie, że jest to mogiła konfederaty barskiego.
Imię Nazwisko Stopień Przynależność Ilość
Konfederaci barscy 1