Военные могилы
в Малопольском воеводстве
1212070-004
45
5
Mogiła założona jest na planie wydłużonego prostokąta i otoczona wysoką podmurówką. W środkowej części mogiła jest nakryta granitową płytą na podwyższonej podmurówce, oraz lastrykowymi płytami. U wezgłowia płyt znajdują się wykonane z lastryka krzyże łacińskie. Na granitowej płycie umieszczony jest metalowy emblemat przedstawiający godło Państwa oraz tablica z napisem: „OFIAROM FASZYZMU/ MIESZKAŃCY WOLBROMIA/ WOLBROM 17 X 1997”. Przed lastrykowym krzyżem znajdującym się po lewej stronie umieszczona jest tablica z napisem: „PRZECHODNIU POWIEDZ POLSCE/ ZE TU LEŻĄ WIERNI SYNOWIE OJCZYZNY/ ZAMORDOWANI PRZEZ NIEMCÓW/ 5 WRZEŚNIA 1939 ROKU/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”. Na lastrykowej płycie po prawej stronie znajduje się tablica z napisem: „OBIEKT/ POD OPIEKĄ/ P.G.K.i M. W OLKUSZU/ ZAKŁAD W WOLBROMIU/ SZKOŁA PODSTAWOWA W WOLBROMIU”. Na podmurówce w bocznych częściach mogiły znajdują się lastrykowe słupki połączone metalowym łańcuchem.

Według „arkusza grobownictwa wojennego” z 1946 r. na cmentarzu parafialnym w Wolbromiu w mogile zbiorowej spoczywały szczątki 45 osób poległych w wyniku działań wojennych w dniach 4-6 września 1939 r. W arkuszu wymienione są nazwiska 5 osób.
  • Archiwum Narodowe w Krakowie, Urząd Wojewódzki Krakowski 1945-1950, sygn. UW II 1000 (arkusze grobownictwa wojennego), UW II 1018.
фамилия Имя звание Принадлежность (касается принадлежности к вооружённому формированию)  
BRYŚ RUDOLF
CIEŚLIK ANTONI
STYPA LUCJAN
WRÓBEL ANDRZEJ
ZYLIK [ŻYLIK] RYSZARD
Имя фамилия звание Принадлежность (касается принадлежности к вооружённому формированию) Количество
40