Военные могилы
в Малопольском воеводстве
1203050-006
1
1
Grób położony jest przy południowej ścianie prezbiterium kościoła pw. Narodzenia NMP w Płokach i ogrodzony niskim płotem z metalowych prętów. Na mogile umieszczona jest prostokątna granitową płyta. Na ścianie prezbiterium umieszczona jest kamienna tablica z inskrypcją: „DOM/ KSIĄDZ MICHAŁ FRANCISZEK RAPACZ/ UR. 16 IX 1904 ZM. 12 V 1946/ PASTERZ PADŁ POŚRODKU SWOJEJ TRZODY/ MARYJO WSŁAW SŁUGĘ SWEGO”. Niżej w ścianę prezbiterium wmurowana jest mniejsza tablica z biogramem księdza:

„Ks. Michał Franciszek Rapacz/ Proboszcz w Płokach od 1937 do 1946 r./ gorliwy pasterz, odważny i nieugięty/ w głoszenia prawdy, gorący patriota./ Kapłan, który swoje życie poświęcił/ w obronie wiary i sprawiedliwości./W nocy 12 maja 1946 r. został uprowadzony z plebanii, bestialsko torturowany/ i zamordowany w pobliskim lesie./ W tym grobie znajduje się ciało bohaterskiego kapłana/ Prośmy oby jego męczeńska krew/ wyjednała u Boga te łaski/ o której tutaj się modlimy”.

Ksiądz Michał Rapacz został zamordowany przez komunistyczną bojówkę, która w nocy z 11 na 12 maja 1946 r. dokonała napadu na plebanię. Księdza wyprowadzono do pobliskiego lasu, uderzono w głowę i zastrzelono. Śledztwo zostało przejęte przez Powiatowy Urząd Bezpieczeństwa w Chrzanowie i umorzone z powodu niewykrycia sprawców.

Ciało księdza Rapacza po przeprowadzeniu sekcji w miejscowej kostnicy zostało przewiezione do Lubnia i pochowane na miejscowym cmentarzu obok grobu matki. W 1980 r. szczątki ks. Rapacza zostały ekshumowane i pochowane przy kościele w Płokach.
фамилия Имя звание Принадлежность (касается принадлежности к вооружённому формированию)  
RAPACZ MICHAŁ