Военные могилы
в Малопольском воеводстве
1216100-006
34
34
Kwatera składa się z trzech sąsiadujących ze sobą mogił. Są one ogrodzone niskim płotem z metalowych rur, pomalowanym na kolory czerwony i biały i osadzonym na prostokątnym betonowym obramowaniu. U wezgłowia mogił znajdują się stele, flankowane pylonami o ściętym ukośnie wierzchołku. Jedna ze stel wykonana jest z granitu, pozostałe – z lastryka. Na licu stel umieszczony jest symbol Polski Walczącej, otoczony ramką w kształcie serca. Na granitowej steli znajdują się dwie tablice z ciemnego kamienia z napisami:
– „Ś.†P./ Tu spoczywa rodzina Solarzy/ rozstrzelana 6.III.1944 r./ przez Niemców za działalność/ antyhitlerowską/ w Armii Krajowej/ w okresie II wojny światowej/ SOLARZ JAN LAT 64/ SOLARZ TEKLA LAT 49/ SOLARZ MARIA LAT 30/ SOLARZ KAZIMIERZ LAT 20/ SOLARZ STANISŁAW LAT 18/ SOLARZ JULIAN LAT 14/ SOLARZ WŁADYSŁAW LAT 11/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”
– „Ś.†P./ FRANCISZEK/ SOLARZ/ Lat 26 żołnierz AK ps. „Puszczyk”/ W okresie okupacji należał do/ podziemia londyńskiego pełniąc funkcję łącznika w Armii Krajowej/ Aresztowany we wrześniu 1953 r./ za opór przeciw komunizmowi/ w konspiracyjnej organizacji/ „Międzymorza”./ Po okrutnym śledztwie został rozstrzelany na Montelupich/ w Krakowie dn. 6.III.1954 r./ Zwłoki w tajemnicy wywieziono/ na Cmentarz Rakowicki./ Cześć jego pamięci!”.
 
Między dwiema mogiłami umieszczony jest wysoki krzyż ze zdwojonych stalowych rur. Na drzewcu umieszczona jest prostokątna metalowa tablica z nazwiskami pochowanych oraz napisem: „ZANIM PADŁEŚ, JESZCZE ZIEMIĘ/ PRZEŻEGNAŁEŚ RĘKĄ/ CZY TO BYŁA KULA SYNKU,/ CZY TO SERCE PĘKŁO”/ K.K. BACZYŃSKI/ TU SPOCZYWAJĄ RODZINY BESTIALSKO POMORDOWANYCH PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH/ W LATACH 1943–1945”. Na skrzyżowaniu ramion krzyża umieszczony jest symbol Polski Walczącej w ramce w kształcie serca.
 
Według różnych szacunków w trzech mogiłach spoczywa łącznie od 34 do ok. 40 osób zabitych przez okupanta niemieckiego w okresie II wojny światowej. Znane są nazwiska 34 pochowanych. Mogiły zostały urządzone w 1954 r. W 1983 umieszczono tablicę z nazwiskami pochowanych. W 2001 r. została umieszczona tablica na grobie rodziny Solarzów.
  • S. Derus, Tuchów. Miasto i Gmina do roku 1945, Tuchów 1992; 3. Pomniki i miejsca pamięci narodowej. Przewodnik cz. II., Oddział PTTK "Ziemi Tarnowskiej", Tarnów 2007; Kamienie Milowe. Część druga. Wsie tuchowskiej gminy, Józef Kozioł (red.) Tuchów 2003.
  • B. Kapałka, Mój Wrzesień, wspomnienia w cyklu "A było to tak", „Tuchowskie Wieści”, nr 1 (20) styczeń-luty 1993.
  • J. Kozioł, Tuchów i okolice, Tuchów 1999.
  • H. Michalska, M. Stopień, B. Tazbir-Tomaszewska, W. Turkowska, W. Zasłocka, Słownik uczestniczek walki o niepodległość Polski 1939-1945. Poległe i zmarłe w okresie okupacji niemieckiej, Warszawa 1988.
  • M. Wieliczko, Jasielskie w latach II wojny światowej, Warszawa 1974.
  • A. Pietrzykowa, Region tarnowski w okresie okupacji hitlerowskiej. Polityka okupanta i ruch oporu, Warszawa-Kraków 1984.
  • Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939-1945, woj. tarnowskie, Warszawa 1984.
  • S. Siwak, Tragedia Siwaków i Solarzów, „Tuchowskie Wieści”, nr 2 (27) marzec-kwieceń 1994.
  • Liber mortuorum Tuchów, t. X., Ab Anno 1911, Archiwum parafialne w Tuchowie
  • Liber mortuorum Lubaszowa, t. VI, Archiwum parafialne w Tuchowie
  • Pismo nr 8080/3/81 z dn. 2.12.1981 Urzędu Miasta i Gminy w Tuchowie do Wojewódzkiego Zjednoczenia Przedsiębiorstw Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Tarnowie, Urząd Miasta i Gminy w Tuchowie.
  • Odpis z ksiąg parafialnych Parafii św. Jakuba w Tuchowie nr VI/4-204/81 z dn. 6.07.1981 dla Urzędu sporządzony przez ks. Franciszka Kuklę, Urząd Miasta i Gminy w Tuchowie.
фамилия Имя звание Принадлежность (касается принадлежности к вооружённому формированию)  
SIWAK BRONISŁAWA
SIWAK JÓZEF STARSZY SIERŻANT Армия крайова (AK)
MIKRUT KATARZYNA
MIKRUT LUDWIK
MIKRUT
MIKRUT KAROL
MIKRUT ZOFIA
MIKRUT STANISŁAW
MIKRUT KAMILA
MIKRUT STEFANIA
MIKRUT JANINA
MIKRUT ALFRED
MIKRUT TADEUSZ
SOLARZ JAN
SOLARZ TEKLA
SOLARZ MARIA
SOLARZ WŁADYSŁAW
SOLARZ JULIAN
SOLARZ STANISŁAW
SOLARZ KAZIMIERZ Армия крайова (AK)
GŁOS STANISŁAW Армия крайова (AK)
ZARANEK MARIA
NIEMIEC TADEUSZ
NIEMIEC LUDWIKA
CIEŚLA BRONISŁAWA
FILAR KATARZYNA
FILAR STANISŁAWA
RĄPAŁA ZOFIA
BOCHENEK JÓZEF
BOCHENEK MARIA
BOCHENEK DOMINIK
BOCHENEK WŁADYSŁAWA
BOCHENEK STEFANIA
BOCHENEK [BOCHEŃSKA] ANNA