Mogiła ziemna, ujęta w betonowe obramowanie. U wezgłowia mogiły umieszczony jest krzyż z metalowych rur z pasyjką, pomalowany na czarno. Przed mogiłą na granitowym postumencie znajduje się ustawiona pionowo kamienna płyta z wyrytym orzełkiem wojskowym oraz napisem: „PRZECHODNIU/ POWIEDZ POLAKOM/ ŻE TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE AK, KTÓRZY DNIA 5.10.1944 r./ ODDALI SWE MŁODE ŻYCIE/ W OFIERZE WALCZĄC/ Z NIEMIECKIM OKUPANTEM/ DUSZE BOGU/ SERCA OJCZYŹNIE/ ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY/ ARMII KRAJOWEJ/ KOŁO W ZAKLICZYNIE/ WRZESIEŃ 2010”. W płycie osadzony jest granitowy krzyż łaciński.
W pobliżu mogiły dwustopniowy postument zwieńczony krzyżem. Na jego frontowej ścianie znajduje się medalion z głową Chrystusa oraz tablica z napisem: „W TYM MIEJSCU/ 5.X.1944 R./ POLEGŁ W WALCE/ Z NIEMIECKĄ SS/ Ś.P./ WŁADYSŁAW/ MOSSOCZY/ ABSOLWENT MEDYCYNY UJ/ JAKO LEKARZ BATALIONOWY/ ARMII KRAJOWEJ”.
Powyżej mogiły znajduje się pomnik w formie obelisku z kamiennych bloków, zwieńczonego rzeźbą przedstawiającą orła w koronie. We wnęce na licu pomnika znajduje się tablica z napisem: „KU CHWALE ŻOŁNIERZOM/ 16 PP AK ZIEMI TARNOWSKIEJ/ POLEGŁYCH W WALCE/ Z HITLEROWSKIM OKUPANTEM/ DNIA 5.X.1944/ KOŁO ZBOWID ZAKLICZYN/ GDY MILKNIE PAMIĘĆ LUDZKA/ MÓWIĄ KAMIENIE. 1985 R.” Nad nią umieszczona jest mniejsza metalowa tabliczka z napisem: „Wstrzymaj się przechodniu/ tu spoczywają AK żołnierze, którzy swe młode życie/ Oddali Ojczyźnie w ofierze/ 5.X.1944/ krew ich przelana w naszej pamięci/ na zawsze zostanie/ a usta cicho szepczą – Wieczne odpoczywanie”.
Pochowano tu poległych 5 października 1944 r. w walce z siłami niemieckim żołnierzy I kompanii 16 pp Armii Krajowej. Wśród poległych znalazło się 6 żołnierzy Armii Krajowej przebywających w lazarecie i lekarz Wojciech Mossoczy. Zwłoki pochowanego tu pierwotnie Piotra Wolaka ekshumowano w 1945 r. na cmentarz parafialny w Paleśnicy.