Cmentarz założony jest na planie czworoboku i ogrodzony płotem z metalowych prętów oraz zwieńczonych kulą słupków, osadzonych w betonowej podmurówce. Wejście znajdujące się od strony zachodniej i zamykane jest jednoskrzydłową furtką z metalowych prętów. Wyłożona kostką brukową alejka dzieli cmentarz dwie części, z których północna jest poświęcona żołnierzom Armii Czerwonej poległym w 1945 r., a południowa – pozostałym żołnierzom i jeńcom wojennym.
Przy wejściu znajduje się przeniesiony z Rynku pomnik upamiętniający żołnierzy Armii Czerwonej poległych w walce z Niemcami. Na zakończeniu alejki usytuowana jest osadzona na betonowej ławie instalacja pomnikowa z sześciu metalowych rur, upamiętniająca polskich i sowieckich żołnierzy poległych w okresie II wojny światowej. Po prawej stronie głównej alejki znajduje się ufundowany w 1973 r. kamienny pomnik upamiętniający pochodzącego z Babicy Tadeusza Sadowskiego ps. „Tomo” (1922-1944), partyzanta, który walczył z Niemcach w szeregach komunistycznej partyzantki Tity na terenie Jugosławii.
W kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej z II wojny światowej znajdują się nagrobki w formie ściętych pulpitowo betonowych bloczków oraz obelisków. W kwaterze poświęconej pozostałym żołnierzom pochowanym na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie:
– łacińskich i lotaryńskich krzyży z płaskownika,
– metalowych krzyży łacińskich o rozdwojonych zakończeniach ramion,
– metalowych krzyży łacińskich o zakończeniach ramion w kształcie trapezu.
Przy południowym ogrodzeniu znajduje się nagrobek podpułkownika Leopolda Teufla, szefa Uzupełnień Obrony Krajowej w Wadowicach zmarłego 15.02.1917.
Cmentarz założony został w 1849 r. przy szpitalu wojskowym austriackiego 56 pułku piechoty. W okresie I wojny światowej pochowano tu 1206 r żołnierzy. Od listopada 1918 do 1921 r. na cmentarzu spoczęło ok. 2160, w tym jeńcy z Armii Czerwonej, jeńcy i internowani ukraińscy, żołnierzy Wojska Polskiego, jeńcy litewscy. W latach 30-tych przeprowadzono komasację mogił i zmniejszono powierzchnię cmentarza.
Na cmentarzu pochowano też grupę cywilów z Andrychowa, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. W 1945 r. po przejściu frontu dokonywano tu pochówków żołnierzy sowieckich. W wyniku przeprowadzonych ekshumacji na terenie powiatu wadowickiego na cmentarzu spoczęło 1498 żołnierzy Armii Czerwonej z II wojny światowej.
W 1967 r. przeprowadzona została rekompozycja cmentarza, w wyniku której wytyczono na nowo alejki i kwatery, wykonano obramowania, utwardzono powierzchnię, ogrodzono cmentarz stalową siatką. W 2015 r. wykonano obecnie istniejące ogrodzenie.