War graves
in Małopolska
1216150-001
254
44
Kwatera założona jest na zbliżonym do prostokąta z kwadratowym aneksem od strony wschodniej. Ogrodzenie od strony wschodniej stanowi pełny mur kamienny, a z pozostałych stron – żelazne słupki połączone parami rur. Wejście ujęte w dwa betonowe słupy, znajdujące się od strony wschodniej zamykane jest dwuskrzydłowymi wrotami z metalowych prętów, zwieńczonymi małym krzyżem lotaryńskim. Główny element kwatery stanowi zamykająca kwadratowy aneks, zakończona łukiem i pomalowana na błękitny kolor ściana pomnikowa z wyrytym krzyżem. W ścianę wmurowana jest tablica memoratywna z napisem: „DIE SICH IM LEBEN/ BEKRIEGTEN/ LIEGEN IM TODE VEREINT/ EIN VATERLAND BEWEINT/ DIE SIEGER UND DIE/ BESIEGTEN/ 1914 + 1915”
 
Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie:
– metalowych krzyży w formie ulistnionych gałązek, z owalną emaliowaną tabliczką na skrzyżowaniu ramion, nakrytych półkolistym, ząbkowanym zadaszeniem, osadzonych na półkulistych betonowych podstawach,
– krzyży lotaryńskich z metalowych prętów, z wspornikami i owalną emaliowaną tabliczką, osadzonych na półkulistych, betonowych podstawach,
– krzyży lotaryńskich z płaskownika, nakrytych ząbkowanym zadaszeniem, z ramionami ujętymi w metalowe pręty, podtrzymujące prostokątną, emaliowaną tabliczkę, osadzonych na podstawach o zaokrąglonych krawędziach.
 
Na prawo od wejścia usytuowana jest mogiła żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r., ujęta w prostokątne, betonowe obramowanie, z krzyżem łacińskim u wezgłowia, osadzonym na wysokim, betonowym postumencie. W ścianę postumentu wmurowana jest tablica memoratywna z napisem „CZEŚĆ PAMIĘCI/ POLEGŁYM 10-CIU/ BOHATEROM POLSKIM/ W WALCE O WOLNOŚĆ/ OJCZYZNY W WOJNIE/ Z NIEMCAMI W 1939 R./ ZNANI J. GAWRON R. CIEŚLARZ/ W. KENIK J. RYSZKA/ S. MANEJCZYK”.
 
Przed głównym pomnikiem znajduje się ujęta w betonowe obramowanie, ziemna mogiła dwóch żołnierzy sowieckich. U jej wezgłowia umieszczony pomnik w formie wysokiego betonowego postumentu, zwieńczonego stożkiem z otoczaków. Na jego szczycie umieszczona jest kula z pięcioramienną gwiazdą. W przednią ścianę pomnika wmurowana jest tablica z napisem w języku rosyjskim: „VEČNAÂ PAMÂT’/ PAVŠEMU/ SOVECKOMU/ BOJCU/ W BOJAH/ ZA SVOBODU/ I/ NEZAVISTNOSTI/ SVOEJ RODINY/ POGIB/ 18 I 1945”.
 
W kwaterze pochowano 3 żołnierzy armii austro-węgierskiej oraz 239 żołnierzy armii rosyjskiej, poległych lub zmarłych w okresie I wojny światowej, 10 żołnierzy Wojska Polskiego poległych 8  września 1939 r. w miejscowości Podlesie Dębowe, jednego jeńca i jednego żołnierza z Armii Czerwonej z 1945 r. Znane są nazwiska 38 żołnierzy z I wojny światowej, 5 żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. oraz jednego żołnierza sowieckiego. Według złożonej po wojnie relacji sołtysa jeden z niezidentyfikowanych poległych żołnierzy był kowalem, miał dwójkę dzieci i pochodził z Mszany Dolnej.
  • R. Broch, H. Hauptmann, Zachodniogalicyjskie groby bohaterów z lat wojny światowej 1914–1915, przeł. J. Sznytka, Tarnów 1993, s. 288-289 (archiwalna fotografia).
  • J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914-1915 (1918): Wykazy poległych i zmarłych pochowanych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej, T. 2, Tarnów 2002, s. 461-463 (archiwalne fotografie).
  • O. Duda, Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej 1914-1918, Warszawa 1995, s. 282-283.
  • R. Frodyma, Galicyjskie cmentarze wojenne. Przewodnik, T. 3, Pruszków 1998, s. 122.
  • R. Frodyma, Cmentarze wojenne z I wojny światowej na ziemi tarnowskiej, Krosno 2006, 344-347.
  • Księga pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej, T. 1: żołnierze września, Pruszków 1993, (A-M) s. 138, 213, 345, 434 (N-Z), s. 135.
  • Nekropolia radzieckie w Polsce południowej, pod. red. A. Pilcha, Kraków 1976,s. 198.
  • Pomniki i miejsca pamięci narodowej. Przewodnik, cz. 2., Tarnów 2007, 66-67.
  • Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa lata wojny 1939-1945, red. Cz. Czubryt-Borkowski i in., Warszawa 1988, s. 735.
  • Biuro Informacji i Poszukiwań Polskiego Czerwonego Krzyża, Odpis z wykazu poległych i zmarłych opochowanych w Żabnie na cmentarzu.
Surname Forename Rank Military formation  
ORDOLY LÁSZLÓ HUSAR Austro-Hungarian Army
DOMONKOS JOSEF HUSAR Austro-Hungarian Army
ČECH FRANZ FREIWILLIGER Austro-Hungarian Army
GALICKIJ GRIGORIEW Russian Army
WYNIARSKIJ PETER Russian Army
SMOLINSKIJ ALEKSIEJ PAWŁOCZYN Russian Army
BOJKO PAUL INFANTERIST Russian Army
KOSZENKO MAJSIENKO INFANTERIST Russian Army
TARNOWSKA ELENA ELISAWIETA Russian Army
KOPERKA ALEKSY Russian Army
MELNIKOW ALEKSANDERE KORPORAL Russian Army
NIKOŁAJEW EHON Russian Army
ZDANIUK LISZKE Russian Army
LYMARENKO KYJAN Russian Army
DEMENTWEIN DANIEL INFANTERIST Russian Army
RAWŁECZYN FELDWEBEL Russian Army
SACUICH HORDAJ HAUPTMANN Russian Army
TYSZKIN KUŹMA TRACHYMOWICZ Russian Army
ŁAWRENKO IWAN KORPORAL Russian Army
IWANOWICZ STEFAN Russian Army
TERLECKIJ ALEKSANDER INFANTERIST Russian Army
ABRAMIENKO FILIP KONSTANTYNOWICZ LEUTNANT Russian Army
NYKOŁAJEW WŁADYMIROW Russian Army
RUKAWYCIA [KUKOWYCIA] IWAN INFANTERIST Russian Army
PIETRUSZYN NIKTA Russian Army
KOREACZKA ALEKSIEJ Russian Army
LIWONARD PETER OSIPOWICZ SAPPEUR Russian Army
JANASNYJ DYMYTRYJ INFANTERIST Russian Army
BUDKA JOSEF SAPPEUR Russian Army
WONDIENKO PAUL INFANTERIST Russian Army
MELNICZ ANTON INFANTERIST Russian Army
HARIN ANTON JEFYMOŁOW Russian Army
MYŁOKOW ANDREJ Russian Army
BABYCZ STEFAN Russian Army
HAWRYJENKO KIRYL INFANTERIST Russian Army
HAŁANIUK HAWRYŁO Russian Army
ZUKOW WASYL Russian Army
PŁATYKOW PETER Russian Army
CIEŚLAR ALOJZY Polish Army
GAWRON JAN STRZELEC Polish Army
KENIG [KONIK, KENIK] JERZY Polish Army
MACIEJCZYK STANISŁAW STARSZY STRZELEC Polish Army
RYSZKO WINCENTY Polish Army
GADZAŁO WASILIJ IWANOWICZ Red Army
Forename Surname Rank Military formation Number
GEFREITER Russian Army 1
LEUTNANT Russian Army 1
Russian Army 202
Polish Army 5
Red Army 1