Военные могилы
в Малопольском воеводстве
1201030-005
501
9
Cmentarz znajduje się w Puszczy Niepołomickiej, na terenie Leśnictwa Baczków, przy „Złodziejskiej Drodze”. Założony jest na planie prostokąta i ogrodzony płotem z metalowych sztachet. Wejście zamykane jest jednoskrzydłową furtką. Po jej prawej stronie na ogrodzeniu umieszczona jest tablica z napisami w języku polskim, angielskim i hebrajskim:
– „PRZECHODNIU/ USZANUJ PAMIĘĆ O NASZYCH/ STARSZYCH BRACIACH/ W WIERZE",
– „GROBAMI OPIEKUJE SIĘ/ MŁODZIEŻ/ ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ/ W BACZKOWIE".

Główny element cmentarza stanowi środkowa mogiła z ustawionymi na niej czterema stelami: trzema betonowymi z wmurowanymi tablicami z jasnego kamienia i jedną z ciemnego kamienia. Na największej betonowej steli wyryta jest gwiazda Dawida oraz inskrypcje w języku hebrajskim. Po jej obu stronach rozmieszczone są mniejsze stele, po prawej z tablicą z inskrypcjami w języku hebrajskim, po lewej – z napisem w języku hebrajskim i polskim: „TU SPOCZYWAJĄ:/OKOŁO 500 OFIAR ŻYDOWSKICH/ ZAMORDOWANYCH PRZEZ ZBIRÓW/ HITLER. DNIA 25 VIII 1942 r./ M. IN./ MENDEL NABEL SYN JÓZEFA/ HELENA REICH LAT 53/ [inskrypcja w jęz. hebrajskim] GUTFREUND REGINA/ [inskrypcja w jęz. hebrajskim].
Na pierwszej od lewej steli z ciemnego kamienia znajduje się napisy w języku hebrajskim, polskim i angielskim:
„Tutaj spoczęli/ Jicchak Aharon Treller wraz z wieloma innymi zamordowani tu przez Niemców w sierpniu 1942/ żona Rebeka Weinberg, córki Ewa, Lola, Hala, wnuk Daniel/ zamordowani przez Niemców w Bochni, we Lwowie, w Bełżcu/ nigdy nie zapomnimy/ syn, wnuk, prawnuk i przyszłe pokolenia/ pamiętaj co ci uczynił amelek... (a więc) gdy Pan Bóg twój da ci.../ wygładzisz pamięć Amaleka spod nieba (ks. powt. prawa 25, 17-19)".

Pochowano tu ok. 500 osób narodowości żydowskiej rozstrzelanych przez funkcjonariuszy Gestapo i żandarmów 25 sierpnia 1942 r. w czasie tzw. I akcji likwidacyjnej. Wśród ofiar znalazły się głównie osoby starsze i dzieci, w tym pacjenci Szpitala Żydowskiego, który mieścił się przy ul. Leonarda 2 w Bochni. Zwłoki zakopano w miejscu egzekucji w pięciu zbiorowych mogiłach. Po wojnie (ok. 1962 r.) wykonane zostały betonowe płyty na mogiłach oraz trzy stele z inskrypcjami. W okresie późniejszym mogiły wraz z przyległym terenem zostały ogrodzone. Stela z ciemnego kamienia została ustawiono po 1997 r.
  • S. Kobiela, A. Prus-Bugayski, Żydowska trasa pamięci, „Wiadomości Bocheńskie. Kwartalnik Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej", 2015, R. 27, nr 3 (106), s. 6.
  • Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni, depozyt Stowarzyszenia Bochniaków i Miłośniów Ziemi Bocheskiej, karta rejestracyjna pomnika pamięci narodowej.
  • Parafia pw. Antoniego Padewskiego w Cikowicach, Wykaz poległych w czasie II wojny światowej [w tym odpis listy żołnierzy Wojska Polskiego z 1939 r. sporządzonej przez siostrę PCK Stanisławę Czubak z Kłaja] z 1977 r. sporządzony przez ks. proboszcza K. Gogolę.
  • Przewodnik po upamiętnionych miejscach walk i męczeństwa. Lata wojny 1939-1945, red. Cz. Czubryt-Borkowski, Warszawa 1988, s. 736.
  • Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939–1945. Województwo tarnowskie, Warszawa 1984, s. 13.
фамилия Имя звание Принадлежность (касается принадлежности к вооружённому формированию)  
NABEL MENDEL
REICH HELENA
TRELLER JICCHAK
TRELLER ARON
WEINBERG REBEKA
EWA
LOLA
HALA
DANIEL
Имя фамилия звание Принадлежность (касается принадлежности к вооружённому формированию) Количество
492