Groby Wojenne
Na terenie małopolski
1214010-001
28
28
Mogiła ziemna z wysokim obramowaniem i płytą z szarego granitu przełożoną przez jej środek. U wezgłowia mogiły jest wysoki krzyż z czarnego kamienia i prostokątna stela z napisem: „Zginęli śmiercią tragiczną rozstrzelani przez ludobójców niemieckich/ na łąkach w Łyszkowicach dnia 28 stycznia 1944 r.[nazwiska 28 zamordowanych z Bronowic Małych, Łyszkowic, przesiedleńców z Rajczy, z Siedlisk z Wierzbna] Proszą o westchnienie do Boga/ Cześć ich pamięci/ Nie zapomnijcie o nas"
 
28 stycznia 1944 r. w odwecie za akcje partyzantów oddział SS z Miechowa dokonał na łąkach łyszkowickich egzekucji 28 mężczyzn z Posądzy, Łyszkowic, Wierzbna i Siedlisk. Zwłoki zostały zakopane na łące. Po wojnie szczątki rozstrzelanych ekshumowano i przeniesiono na cmentarz parafialny w Koniuszy. W 2022 r. mogiła została odnowiona, przez obłożenie obramowania granitem wykonanie kamiennego krzyżą i tablicy z nazwiskami ofiar.
  • J. Guzik, Racławickie wezwania. Monografia okupacyjna ziemi miechowskiej 1939–1945, Kraków 1987, s. 174.
  • S. Czerpak, T. Wroński, Upamiętnione miejsca walk i męczeństwa w Krakowie i województwie krakowskim, Kraków 1972,s . 232-232.
  • Rejestr miejsc i faktów zbrodni popełnionych przez okupanta hitlerowskiego na ziemiach polskich w latach 1939–1945, Województwo krakowskie miejskie, Warszawa 1984, s. 62-63.
Nazwisko Imię Stopień Przynależność  
CZEKAJ ZYGMUNT
DROŻNIAK STANISŁAW
JEDNAKI STANISŁAW
KAWALEC WITOLD
KOBAS TADEUSZ
KOT STANISŁAW
MARZEC STANISŁAW Bataliony Chłopskie
MAZUREK FELIKS
MAZUREK STEFAN
MIGAS STANISŁAW
MIŁEK JÓZEF
NAWARA MIECZYSŁAW
NOWAK TADEUSZ
OLESIŃSKI ANTONI Bataliony Chłopskie
PACIOREK JÓZEF
PŁASZEWSKI JAN
PODSIADŁO JÓZEF
SKRZYDLEWSKI JAN Bataliony Chłopskie
SZOPA JÓZEF Bataliony Chłopskie
SZOPA STANISŁAW
TOMANA EDWARD
TOMANA WŁADYSŁAW
TOMCZYK STANISŁAW
WILK EDWARD Bataliony Chłopskie
WILK JÓZEF Bataliony Chłopskie
WILK WIKTOR Bataliony Chłopskie
ZĄBEK STANISŁAW
OLESIŃSKI STANISŁAW Bataliony Chłopskie