Groby Wojenne
Na terenie małopolski
1261050-001
3800
64
Cmentarz wojenny nr 388 Kraków-Rakowice w obrębie obecnego Cmentarza Rakowickiego składa się z dwóch, niepołączonych ze sobą zespołów kwater, z których jeden jest zlokalizowany przy południowym ogrodzeniu cmentarza (usytuowanego wzdłuż ul. Żelaznej), a drugi w pobliżu budynku tzw. Rogatki Warszawskiej.

Część zlokalizowana przy murze południowym obejmuje kwaterę XXIII oraz zespół kwater (pasy 50, 50a, 50b, 51, pasy kwater V, XI, XV, XIX) rozciągające się od pomnika-mauzoleum wzdłuż muru na odcinku ok. 300 m. Od cywilnej części Cmentarza Rakowickiego kwaterę wojenną oddzielają otynkowane słupy z betonową nakrywą i cisowy żywopłot, a od strony wschodniej – krótkie odcinki muru z betonową nakrywą z prześwitem na szerokość alejki. Wejścia na obszar kwatery znajdują się na przedłużeniu alejek cywilnej części cmentarza. Głównym elementem urządzenia pasa kwater przy południowym ogrodzeniu jest posadowiony na tarasie kamienny pomnik-mauzoleum. Ma on formę ściany pomnikowej z kamiennych ciosów, zwieńczonej gzymsem z ozdobnym fryzem, nawiązującej kształtem do egipskiego pylonu. Na taras prowadzą kamienne schody.

W ścianę pomnikową wmurowana jest kamienna tablica z inskrypcją: „PAMIĘCI POLEGŁYCH/ W WOJNIE ŚWIATOWEJ/ 1914 – 1918”. Pod pomnikiem znajdują się krypty, zaprojektowane na miejsce pochówku wyższych oficerów armii austro-węgierskiej.
W pasie 50a wśród grobów żołnierzy Legionów Polskich usytuowana jest kompozycja pomnikowa. Jej tło stanowi podwyższony odcinek muru ogrodzeniowego flankowany filarami, na których umieszczone są rzeźby przedstawiające orły. Na murze pomiędzy filarami wyryty jest krzyż łaciński. Kompozycję uzupełnia wolnostojący dwusegmentowy postument z rzeźbą „czwórki legionowej”. Na frontowej ścianie górnego segmentu znajduje się tablica z ciemnego marmuru z napisem: „Z TRUDU NASZEGO/ POLSKA/ POWSTAŁA BY ŻYC”. Na ścianach bocznych dolnego segmentu zamontowane są tablice z inskrypcjami:

– „WALCZYLI OFIARNIE/ ODDAJĄC/ ŻYCIE OJCZYŹNIE”,
– „SŁUŻYLIŚMY WIERNIE/ BOGU i OJCZYŹNIE/ 1914–1918”.

Na frontowej ścianie dolnego segmentu znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca orła (o formie emblematu z czapek członków Związku Strzeleckiego) oraz napis „ŻOŁNIERZOM/ LEGJONÓW POLSKICH/ 1914 1918”. Całość dopełniają kamienne kule: cztery usytuowane na wyższym postumencie i dwie na jego betonowej podstawie. Część pasów mogił ujęta jest kamienne obramowania. Kompozycję uzupełniają kamienne ławy na zakończeniu dwóch alejek prowadzących od strony cywilnej części cmentarza.

W kwaterze XXIII akcentem centralnym jest tzw. „pomnik chwały” w formie słupa z piaskowca z umieszczoną w górnej części płaskorzeźbą przedstawiającą antyczny hełm i miecz. Na licu pomnika wyryty jest krzyż łaciński i inskrypcja: „PAMIĘCI TYCH, KTÓRZY OFIARNIE ZŁOŻYLI ŻYCIE W OBRONIE OJCZYZNY W WALKACH 1914-1920”. Niżej na pomniku umieszczona jest tablica z napisem: „PAMIĘCI/ JAKÓBA – WŁOSTOWIEC/ GĄSIECKIEGO/ GENERAŁA DYWIZJI/ KAWALERU ORDERU V.M. KRZYŻA/ ZŁOTEGO KRZYŻA ZASŁ. I INNYCH/ DŁUGOLETNIEGO ZASŁUŻONEGO/ PREZESA WOJEWÓDZKIEGO/ TOWARZYSTWA OPIEKI NAD GROBAMI/ BOHATERÓW/ ZMARŁEGO DNIA 2.V.1933”.

W obrębie kwatery XXIII znajdował się nagrobek z ciemnego kamienia z odwzorowaniem flagi tureckiej i napisem w języku polskim i tureckim „PAMIĘCI/ŻOŁNIERZY TURECKICH/ POLEGŁYCH NA FRONCIE/GALICYJSKIM W LATACH/ 1916 – 1917”. W 2022 r. został zastąpiony obeliskiem z czarnego granitu na postumencie, na którym widnieją inskrypcje:

„PAMIĘCI ŻOŁNIERZY XV KORPUSU/ ARMII IMPERIUM OSMAKISKIEGO/ WALCZĄCYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ/ NA FRONCIE WSCHGDNIOGALICYJSKIM,/ ZMARŁYCH W SZPITALACH KRAKOWSKICH/ PPOR. MEHMED ISMAIL HAKKI. LAT 22. ZM. 6 PAIDZIERNIKA 1916/ ST.SZER. HÜSEYIN RASlF, ZM. 12 WRZEŚNIA 1916/ ST.SZER. RAŞiD MEHMED, ZM. 16 PAŹDZIERNIKA 1916/ SZER. OSMAN ISMAlL IDlLBEY, ZM. 11 WRZEŚNIA 1916 / SZER. AHMED ABDURRAHMAN. LAT 23. ZM. 24 WRZEŚNIA 1916/ SZER. AHMEDOĞLU AHMED. LAT 32. ZM. 8 MARCA1917/ SZER. MUSTAFAOGLU AHMET. LAT 25. ZM. 5 LIPCA1917 / SZER. ABDULOĞLU MUSTAFA. LAT 19. ZM. 18 SIERPNIA 1917/ SZER. MEHMEDOĞLU OMER. LAT 26, ZM. 20 WRZEŚNIA 1917/ SZER. NAZIMOĞLU ISMAIL. LAT 46. ZM. 17 SIERPNIA 1918 / ORAZ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY OSMAŃSKICH / WALCZACYCH NA INNYCH FRONTACH I WOJNY SWIATOWEJ/ ZMARŁYCH W KRAKOWIE/ KPR. ALl OSMAN. ZM. 27 MAJA 1919 / ST.SZER. ISMAIL HASAN {„RÓŻA"). ZM. 14 KWIETNIA1919/ SZER. YUSUF ŞABAN BEKlR. ZM. 28 WRZESNIA 1919/ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI”

„UPAMIĘTNIENI TU OFICEROWIE,/ PODOFICEROWIE I ŻOŁNIERZE/ IMPERIUM OSMANSKIEGO SPOCZYWAJĄ/ ST. SZER. HÜSEYIN RASlF ORAZ SZER. OSMAN ISMAlL IDlLBEY/ W KWATERZE XXIII./ PPOR. MEHMED ISMAlL HAKKI. ST. SZER. ISMAIL HASAN („RÓŻA''). ST. SZER. RAŞlD MEHMED./ SZER. AHMED ABDURRAHMAN. SZER. AHMED0ĞLU AHMED./ SZER. MUSTAFAOĞLU AHMET./ SZER. ABDULOĞLU MUSTAFA. SZER. MEHMEDOĞLU OMER./ SZER. NAZIMOĞLU ISMAlL/ ORAZ SZER. YUSUF ŞABAN BEKlR/ W KWATERZE XXVI, / KPR. ALl OSMAN/ W KWATERZE XXVIII”

W kwaterze występują nagrobki z pierwszej wojny światowej w formie:

– żeliwnych ażurowych krzyży dwuramiennych i łacińskich (w wersjach z datą „1915” i bez daty),
– żeliwnych krzyży z tarczą na skrzyżowaniu ramion,
– krzyży łacińskich kutych (z płaskownika),
– kamiennych tablic na murze ogrodzeniowym ujętych w betonowe obramowania zwieńczone profilowanym gzymsem,
– betonowych obramowań z wysokim ściętym pulpitowo prostopadłościanem z inskrypcją,
– betonowych obramowań z niskim ściętym pulpitowo prostopadłościanem z inskrypcją,
– dużych kamiennych stel w formie portyku zwieńczonych małym krzyżem łącińskim na kamiennych kulach, dużych kamiennych stel w formie portyku z napisem „POLEGŁYM 1914–1920/ CZEŚĆ” (odnowione w 2023 r.),
– prostokątnych, zakończonych dwuspadowo kamiennych steli z przerwanym na środku gzymsem oraz i napisem „POLEGŁYM/ 1914 – 1920/ CZEŚĆ”,
– betonowego obramowania i krzyża maltańskiego na grobie żołnierza armii niemieckiej.

W obrębie kwatery XXIII na uwagę zasługuje nagrobek ochotnika jednorocznego Alfreda Wintera w formie wysokiej steli z motywem rzeźbiarskim wieńca i wojskowej czapki, z wmurowaną tablicą z ciemnego marmuru, na której widnieje inskrypcja: „HIER + ruhet / unser innigst geliebter Sohn und Bruder / ALFRED WINTER / Einj. Freiw. Geb. 10/XII 1892 / + den Heldentodt 25.IX 1914 / tief betrauert von seinen Lieben.”

W kwaterze XXIII wśród cywilnych grobów, poza obszarem otoczonym cisowym żywopłotem, usytuowane są nagrobki:

– porucznika Petera von Petrovits w formie obramowania z kamiennym obeliskiem u wezgłowia,
– Vaclava Petra w formie kamiennej zakończonej dwuspadowo steli z płaskorzeźbą świętego Wacława na koniu oraz inskrypcją w języku czeskim,
– szeregowca Józefa Kunstmana w formie kamiennego postumentu z tablicą.

Zdecydowana większość pochówków w południowym zespole kwater pochodzi z lat 1914–1916. Wśród pochowanych w tej części cmentarza znajdują się żołnierze Legionów Polskich, armii austro-węgierskiej, rosyjskiej, niemieckiej. Po zakończeniu I wojny światowej grzebano tu także oficerów Wojska Polskiego oraz rosyjskiego korpusu gen. Nikołaja Bredowa internowanych w marcu 1920 r. Na ok. 6700 żołnierzy pochowanych na terenie Cmentarza Rakowickiego w okresie od sierpnia 1914 do końca 1918 r., w południowym zespole kwater spoczęło ok. 3800 żołnierzy.

Prace związane z urządzeniem cmentarza wojennego prowadzone były przez Wydział Grobów Wojennych przy dowództwie Twierdzy, a po jej rozwiązaniu z końcem 1917 r. przez Wydział Grobów Wojennych przy C. i K. Komendanturze Wojskowej w Krakowie. Do końca wojny wykonane zostały filary oddzielające kwatery wojenne od cywilnej części cmentarza, kamienne ławy i odcinek muru od strony wschodniej. Do tego czasu nie została zakończona budowa pomnika-mauzoleum, projektu por. Karla Korschanna, zgodnie z którym na tarasie miała stanąć kompozycja rzeźbiarska.

Prace związane z wykończeniem pomnika zostały wykonane po listopadzie 1920 r. i ograniczyły się do zamontowania kamiennego fryzu i tablicy pamiątkowej. W późniejszych latach na grobach legionistów i oficerów armii austro-węgierskiej Polskie Towarzystwo Opieki na Grobami Bohaterów ufundowało betonowe nagrobki.

Pomnik na kwaterze legionistów wykonany został w 1927 r. według projektu Władysława Boratyńskiego z rzeźbą nawiązującą do pomnika „czwórki legionowej” autorstwa Jana Raszki. W 1930 r. w kwaterze XXIII powstał pomnik ufundowany przez Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Bohaterów. W 1990 r. w kwaterze legionistów pochowano szczątki gen. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego (1881-1942).

W dniu 30 czerwca 2022 r. odsłonięty został pomnik gen. dyw. Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego. W 2023 r. wykonano żeliwne krzyże na betonowych cokołach z tabliczkami przy murze cmentarza na odcinku od kamiennej ławy do pomnika-mauzoleum.

  • Archiwum Narodowe w Krakowie, Wojskowy Urząd Opieki nad Grobami Wojennymi Okręgu Korpusu V w Krakowie, sygn. GW 45.
  • R. Broch, H. Hauptmann, Zachodniogalicyjskie groby bohaterów z lat wojny światowej 1914 – 1915, przeł. H. Sznytka, Tarnów 1996, s. 413.
  • J. Drogomir, Polegli w Galicji Zachodniej 1914 - 1915 (1918). Wykazy poległych i zmarłych na 400 cmentarzach wojskowych w Galicji Zachodniej, T. 3, Tarnów 2005, s. 348-429.
  • O. Duda, Cmentarze I wojny światowej w Galicji Zachodniej, Warszawa 1995, s. 393-394
  • R. Frodyma, Galicyjskie cmentarze wojenne. Przewodnik, T. 3, Pruszków 1998, s. 164-165.
  • K. Grodziska, Zaduszne ścieżki. Przewodnik po Cmentarzu Rakowickim, Kraków 2003, s. 46-48.
  • M. Kozioł, Groby, kwatery i cmentarze wojenne z lat 1914–1920 na terenie Gminy Kraków, Kraków 2008, s. 28-48.
  • A. Krawczuk, K. Grodziska, J. Dębski, A. Król. T. L. Kubica, Cmentarz Rakowicki w Krakowie, Warszawa 1988, s. 88.
  • J. Schubert, Cmentarze wojenne Twierdzy Kraków z lat 1914–1918 i ich autor, rzeźbiarz Karl Korschann, „Państwo i Społeczeństwo”, 2018, nr 2, s. 171-206.
Nazwisko Imię Stopień Przynależność  
AWIŃSKI JAN STARSZY SZEREGOWY Legiony Polskie
BĄK WŁADYSŁAW LEGIONISTA Legiony Polskie
BEREŻYŃSKI KAZIMIERZ STANISŁAW LEGIONISTA Legiony Polskie
BIEDRAWA STANISŁAW LEGIONISTA Legiony Polskie
BIEGAŃSKI STANISŁAW LEGIONISTA Legiony Polskie
BLESIŃSKI [PLESIŃSKI] JAN LEGIONISTA Legiony Polskie
BUŁA SZCZEPAN LEGIONISTA Legiony Polskie
CHUDOBA TEOFIL KANONIER Legiony Polskie
CZAJKOWSKI FRANCISZEK SZEREGOWY Legiony Polskie
DĘBKOWSKI WITOLD LEGIONISTA Legiony Polskie
DRABIK KAROL STARSZY SZEREGOWY Legiony Polskie
DYŁKO [DYLKO] IGNACY LEGIONISTA Legiony Polskie
DZIAMSKI EDWARD KAPRAL Legiony Polskie
DZIKI FRANCISZEK KANONIER Legiony Polskie
FALKOWSKI CZESŁAW SZEREGOWY Legiony Polskie
FEDOROWICZ WITOLD BERTOLD SZEREGOWY Legiony Polskie
FILAK WIKTOR LEGIONISTA Legiony Polskie
GAWEŁEK JÓZEF LEGIONISTA Legiony Polskie
GLOC JÓZEF LEGIONISTA Legiony Polskie
HENISZ BOLESŁAW ANTONI SIERŻANT Legiony Polskie
IMIELSKI STANISŁAW LEGIONISTA Legiony Polskie
IWANIEC BRONISŁAW KAPRAL Legiony Polskie
JUNG JAN LEGIONISTA Legiony Polskie
KĘDZIOR JAN KAPRAL Legiony Polskie
KĘPIŃSKI JAN PLUTONOWY Legiony Polskie
KLUCZNIK LUDWIK PODPORUCZNIK Legiony Polskie
KRATKI JÓZEF SZEREGOWY Legiony Polskie
MACK FRANCISZEK LEGIONISTA Legiony Polskie
MARCENIUK MICHAŁ LEGIONISTA Legiony Polskie
MĘŻYŃSKI WŁODZIMIERZ JÓZEF MAJOR Legiony Polskie
MISIACZEK [MISACZEK] BOLESŁAW LEGIONISTA Legiony Polskie
OBSTARCZYK TADEUSZ [SZCZĘSNY | WŁADYSŁAW] PODPORUCZNIK Legiony Polskie
OŚWIĘCIMKA [OŚWIĘCIM] JAN PLUTONOWY Legiony Polskie
PAWŁOWSKI JAKUB KAPRAL Legiony Polskie
RACZEK FRANCISZEK LEGIONISTA Legiony Polskie
RIEGER [RYGIER | RYGIEL] ANTONI WACHMISTRZ Legiony Polskie
RUDKOWSKI [RUTKOWSKI] BOLESŁAW KAPITAN Legiony Polskie
RYŁKO ANTONI LEGIONISTA Legiony Polskie
RYSZAWY ANTONI LEGIONISTA Legiony Polskie
SKRABAL FRANCISZEK KAPRAL Legiony Polskie
SŁOWIK JAN LEGIONISTA Legiony Polskie
SPIECHOWICZ JÓZEF LEGIONISTA Legiony Polskie
STAROŃ JAN LEGIONISTA Legiony Polskie
STRUSIAK ZYGMUNT SZEREGOWY Legiony Polskie
SUZIN KAZIMIERZ STARSZY SZEREGOWY Legiony Polskie
SWORZEŃ KAZIMIERZ LEGIONISTA Legiony Polskie
SZCZUR JÓZEF STARSZY SZEREGOWY Legiony Polskie
TUKAJ LUDWIK SZEREGOWY Legiony Polskie
URBAŃCZYK FRANCISZEK PLUTONOWY Legiony Polskie
WĄTOR JAN SZEREGOWY Legiony Polskie
WILIŃSKI KAZIMIERZ [WIKTOR] STARSZY SZEREGOWY [KAPRAL] Legiony Polskie
WINTONIAK TEODOR SZEREGOWY Legiony Polskie
WITKOWSKI TADEUSZ PODPORUCZNIK Legiony Polskie
WOJTANEK WOJCIECH SZEREGOWY Legiony Polskie
WÓJTOWICZ [WOJTOWICZ] JÓZEF LEGIONISTA Legiony Polskie
WORDLICZEK WŁADYSŁAW LEGIONISTA Legiony Polskie
WRÓBLEWSKI HUGO HENRYK LEGIONISTA Legiony Polskie
ZAGÓRSKI ADAM KAPRAL Legiony Polskie
ZAWADZKI [ROGALA-ZAWADZKI] JAN KAPRAL Legiony Polskie
ZAWALNIK ANTONI LEGIONISTA Legiony Polskie
ŹRÓDŁOWSKI JÓZEF KAPRAL Legiony Polskie
ŻOŁĄDEK STANISŁAW WINCENTY LEGIONISTA Legiony Polskie
ŠVEC ADOLF LEGIONISTA PROWIANTOWY Legiony Polskie
KOSIŃSKI WŁODZIMIERZ LEGIONISTA Legiony Polskie
Imię Nazwisko Stopień Przynależność Ilość
Legiony Polskie, Wojsko Polskie, Armia niemiecka, Armia rosyjska, Armia austro-węgierska 3736