Cmentarz wojenny przylega do cmentarza komunalnego. Założony jest na planie czworoboku i ogrodzony metalowymi segmentami zawieszonymi na zwieńczonych kulą betonowych słupkach połączonych podmurówką. Wejście znajdujące się od strony zachodniej i zamykane jest jednoskrzydłową furtką z metalowych prętów. Cmentarz podzielony jest główna aleja na dwie części, z których północna jest poświęcona żołnierzom Armii Czerwonej poległym w 1945 r., a południowa – pozostałym żołnierzom i jeńcom wojennym. Centralną część cmentarza stanowi okrągły placyk z nawierzchnią granitową – „zegar czasów”. Na jego obwodzie rozmieszczono 12 głazów granitowych z inskrypcjami, z których dziesięć poświęconych jest żołnierzom poszczególnych narodów, jedna dedykowana jest cywilom wszystkich narodowości i jedna stanowi upamiętnienie Żołnierzy Nieznanych.
Na zakończeniu alejki usytuowany historyczny krzyż a po jego obu stronach umieszczono po trzy tablice informacyjne o historii przekształceń cmentarza.
W kwaterze żołnierzy Armii Czerwonej z II wojny światowej znajdują się nagrobki w formie obelisków oraz ściętych pulpitowo betonowych bloczków. W kwaterze poświęconej pozostałym żołnierzom pochowanym na cmentarzu znajdują się nagrobki różnego rodzaju indywidualne nagrobki oraz umieszczone na betonowych cokołach kute krzyże łacińskie i dwuramienne oraz krzyże kamienne.
Cmentarz założony został w 1849 r. przy szpitalu wojskowym austriackiego 56 pułku piechoty. W okresie I wojny światowej pochowano tu 1206 żołnierzy. Od listopada 1918 do 1921 r. na cmentarzu pochowanych zostało ok. 2160 osób, w tym jeńcy z Armii Czerwonej, jeńcy i internowani ukraińscy, żołnierze Wojska Polskiego, jeńcy litewscy. W latach 30-tych przeprowadzono komasację mogił i zmniejszono powierzchnię cmentarza.
Na cmentarzu pochowano też grupę cywilów z Andrychowa, którzy zginęli we wrześniu 1939 r. W 1945 r. po przejściu frontu dokonywano tu pochówków żołnierzy sowieckich. W wyniku przeprowadzonych ekshumacji na terenie powiatu wadowickiego na cmentarzu spoczęło 1498 żołnierzy Armii Czerwonej z II wojny światowej.