Kwatera usytuowana jest na starym cmentarzu parafialnym. Składa się z dwóch przylegających do siebie części: zachodniej na planie ośmioboku z niewielkim aneksem od strony zachodniej, wschodniej – na planie prostokąta z ujętym w betonową balustradę występem od strony wejścia. Z pozostałych stron ogrodzenie stanowi mur z kamiennych ciosów.
Wejście ujęte jest w dwa masywne, kamienne słupy o podstawie ośmiobocznej i zamykane trójsegmentową, kutą furtką z motywem krzyża równoramiennego z blachy, z ruchomym jednym skrzydłem. Od strony południowo-zachodniej kwaterę wojenną połączono niskim murem z elementami leżącymi na osi głównej: grobowcem cywilnym rodziny Steckich i znajdującą się za nim figurę Matki Boskiej na wysokim kamiennym postumencie.
Główny element kwatery wojennej to drewniany, łaciński krzyż pomnikowy umieszczony na kamiennym postumencie o przekroju ośmiobocznym, zwężającym się ku górze czterema ukośnym płaszczyznami. W czterech otoczonych motywem wieńca, okrągłych wnękach na postumencie umieszczone są żeliwne krzyże maltańskie z motywem wieńca laurowego. Aneks przy kwaterze zachodniej zamyka zakończony dwuspadowo odcinek muru z tablicą memoratywną z napisem w języku niemieckim: „NICHT NUR GROSSE SOHNE/ VERLANGT DIE GROSSE ZEIT-/ AUCH GROSSE ENKEL!”. Nad tablicą umieszczona jest metalowa plakietka z napisem: „TYM MIEJSCEM/ OPIEKUJE SIĘ/ SZKOŁA PODSTAWOWA/ W PALEŚNICY”. Groby rozmieszczone są w części wschodniej symetrycznie po obu stronach alejki, a w części zachodniej – wzdłuż ogrodzenia.
Nagrobki mają formę:
– żeliwnych krzyży maltańskich osadzonych na betonowych, zwężających się ku górze postumentach; – żeliwnego, ażurowego krzyża łacińskiego, osadzonego na betonowym, zwężającym się ku górze postumencie;
– betonowych arkadek w linii ogrodzenia, z krzyżem greckim lub dwuramiennym w prześwicie (nagrobki typu Watzal).
W 24 grobach pojedynczych i 5 zbiorowych pochowano 46 żołnierzy z armii austro-węgierskiej oraz 15 z armii rosyjskiej. Znane są nazwiska 26 pochowanych.