Mogiła wyłożona płytami i ogrodzona metalowymi słupkami połączonymi łańcuchem. Na mogile ustawiony granitowy blok z umieszczonym na licu metalowym krzyżem, odlewem przedstawiającym trójdzielny herb powstańczy złożony z orła w koronie, pogoni i wizerunku św. Michała Archanioła. Nad tarczą herbową znajduje się wstęga z napisem „BOŻE ZBAW POLSKĘ”.
W głaz wmurowana jest odlewana metalowa tablica z napisem:
>>PAMIĘCI/ POLEGŁYCH/ W DNIU 7 MAJA 1863 R./ W BITWIE POD SZYCAMI/ POWSTAŃCÓW/ POWSTANIA/ STYCZNIOWEGO/ OSWALDA/ ARTMIŃSKIEGO/ TYTUSA/ BALICKIEGO/ MICHAŁA DEMBOWSKIEGO/– DUDZIAKA/ –FALENCKIEGO/ KAZIMIERZA/ FEDOROWICZA/ LEOPOLDA/ ŁĘBIŃSKIEGO/ – NARZYNKIEWICZA/ BOGDANA/ PIĄTKOWSKIEGO/ FELIKSA/ POPLIŃSKIEGO/ – PULITOWSKIEGO/ HIPOLITA/ ŚWIDERSKIEGO/ OBOK ORŁA ZNAK/ POGONI/ POSZLI NASI/ W BÓJ BEZ BRONI/ „NON OMNIS MORIAR”<<
W dniu 7 maja 1863 r. oddział powstańczy Józefa Rumockiego (Rumowskiego) stoczył bitwę z siłami rosyjskimi nadchodzącymi od strony Michałowic i Olkusza. W bitwie poległo 10 powstańców, a 30 odniosło rany.
W mogile w Szycach, jak wynika z protokołu przeprowadzonej w 1927 r. ekshumacji, spoczęły szczątki 9 powstańców.
Z wymienionych na tablicy Oswald Artmiński vel Artwiński poległ prawdopodobnie w marcu 1863 r. pod Giebułtowem i ma nagrobek w Książu Małym, Falencki został pochowany w Modlnicy, a Fedorowicz zmarł w Miechowie.